Морська біологічна асоціація Сполученого Королівства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Морська біологічна асоціація Сполученого Королівства
Дата створення / заснування 1884
Країна  Велика Британія
Адміністративна одиниця Плімут
Точка доступу API idp.mba.ac.uk/idp/shibboleth
Офіційний сайт
CMNS: Морська біологічна асоціація Сполученого Королівства у Вікісховищі

Морська біологічна асоціація Сполученого Королівства (англ. Marine Biological Association of the United Kingdom; MBA) — наукове товариство, яке проводить дослідження в галузі морської біології.[1] Організація була заснована в 1884 році і базується в Плімуті з моменту відкриття лабораторії Citadel Hill 30 червня 1888 року.

MBA також є домом для Національної морської біологічної бібліотеки, колекції якої охоплюють морські біологічні науки та курують історичні колекції.[2][3] У 2013 році МВА було надано королівську хартію на знак визнання наукової переваги МВА у своїй галузі.[4]

Історія

[ред. | ред. код]
Лабораторія Citadel Hill (у центрі ліворуч), поруч із Королівською цитаделлю.

У 1866 році Королівська комісія з морського рибальства, до складу якої входив професор Томас Генрі Гакслі, повідомила, що побоювання щодо надмірної експлуатації морського рибальства були безпідставними.[5] Вони рекомендували скасувати існуючі закони, що регулюють рибальські угіддя та закриті сезони. Проте збільшення розміру та кількості рибальських суден викликало публічне занепокоєння, і з усіх частин Великої Британії надходили повідомлення про дефіцит певних видів риби. Це занепокоєння було висловлено на Міжнародній рибальській виставці в Лондоні в 1883 році, в якій взяли участь багато провідних вчених того часу. Тим не менш, у своїй вступній промові[6] Гакслі відхилив повідомлення про дефіцит риби та повторив погляди Королівської комісії 1866 року. Він заявив, що з існуючими методами рибальства неможливо уявити, що великий морський промисел таких риб як тріска (Gadus morhua), оселедець (Clupea harengus) і скумбрія (Scomber scombrus), може колись бути вичерпаний.

Багато хто з присутніх представників науки і торгівлі мали інші погляди. Їхні погляди були висунуті Едвіном Реєм Ланкестером. Він зазначив, що «було б помилково припускати, що місце риби, вилученої з конкретного місця промислу, негайно займає частина риби, яка настільки велика в порівнянні з хижаками людини, що може здійснювати свої операції в цьому місці… Навпаки, є докази того, що зграйна риба, як-от оселедець, скумбрія та сардина (Sardina pilchardus), а також донна риба, як-от камбала та інша плоска риба, справді локалізовані, якщо людина видаляє велику частку цієї риби з районів, які вони населяють, природний баланс порушується, і головним чином у тому, що стосується репродукції молоді».[7] Під час цієї майстерної промови він продовжив розвиток цієї теми і завершив закликом до формування товариства, яке б сприяло вивченню морського життя, як з огляду на науковий інтерес, так і через потребу знати більше про історію життя і місця проживання харчових риб. Професор Ланкестер передбачав, що таке товариство побудує лабораторію поблизу узбережжя, у будівлі з акваріумами та апаратами для циркуляції морської води, а головне, з лабораторними приміщеннями для вчених. На звернення відгукнулася група видатних вчених, які вирішили створити товариство і побудувати лабораторію на британському узбережжі.

Комітет, сформований на Міжнародній виставці рибальства 1883 року, вирішив вжити заходів для створення Британської морської лабораторії, ініціатива, яка зрештою призвела до створення Морської біологічної асоціації та будівництва лабораторії в Плімуті. Засновниками товариства стали:

Морська біологічна асоціація Сполученого Королівства була створена на зборах, що відбулися в залах Королівського товариства в Лондоні 31 березня 1884 року. Були присутні всі, крім двох підписантів резолюції 1883 року, а також деякі інші вчені. До цього часу професора Гакслі вдалося переконати підтримати, і він був обраний першим президентом асоціації, а Рей Ланкестер — почесним секретарем.

Президенти та директори

[ред. | ред. код]

MBA керується радою, яку очолює президент. Директор MBA несе відповідальність за повсякденне управління асоціацією.[8]

Президенти

[ред. | ред. код]

З 1884 року МВА очолювало п'ятнадцять президентів.:[1][9][8]

Директори

[ред. | ред. код]

З моменту заснування Морської біологічної асоціації було чотирнадцять директорів:

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б A. J. Southward & E. K. Roberts (1987). One hundred years of marine research at Plymouth. Journal of the Marine Biological Association of the United Kingdom. 67 (3): 465—506. doi:10.1017/S0025315400027259.
  2. National Marine Biological Library.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  3. MBA Historical Collections. Архів оригіналу за 22 липня 2017.
  4. Royal Charter. Marine Biological Association of the United Kingdom. Процитовано 20 липня 2019.
  5. J. Caird, T. H. Huxley & G. S. Lefevre (1866) Report of the Commissioners Appointed to Enquire into the Sea Fisheries of the United Kingdom. London HMSO, Vol. I, 108 pp.
  6. T. H. Huxley (1884) Inaugural address. International Fisheries Exhibition, 1883, Literature, 4, 1–19.
  7. E. R. Lankester (1884) The scientific results of the exhibition. International Fisheries Exhibition, 1883, Literature, 4, 443—446.
  8. а б Governance. Marine Biological Association of the United Kingdom. Процитовано 20 липня 2019.
  9. The Presidents of the MBA. Marine Biological Association of the United Kingdom. Архів оригіналу за 4 березня 2016.
  10. Dr Gill Rider CB - MBA President | Marine Biological Association. 15 червня 2022.
  11. https://www.mba.ac.uk/staff/professor-willie-wilson/