Оселедець атлантичний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Оселедець атлантичний
Herringadultkils.jpg
Clupea harengus Gervais.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Оселедцеві (Clupeomorpha)
Ряд: Оселедцеподібні (Clupeiformes)
Родина: Оселедцеві (Clupeidae)
Підродина: Clupeinae
Рід: Оселедець (Clupea)
Вид: Атлантичний оселедець
Біноміальна назва
Clupea harengus
(Linnaeus, 1758)
Ареал атлантичного оселедця
Ареал атлантичного оселедця
Підвиди
Синоніми
 • Clupea alba Yarrell, 1829
 • Clupea atlanticus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea borealis Schnakenbeck, 1931
 • Clupea britannicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea caledonicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea cimbricus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea elongata Lesueur, 1818
 • Clupea frisius Schnakenbeck, 1931
 • Clupea halec Mitchill, 1814
 • Clupea harengus atlanticus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus borealis Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus britannicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus caledonicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus cimbricus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus frisius Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus islandicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus ivernicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus norvegivus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus scandicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus scoticus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea harengus septemtrionalis Schnakenbeck, 1931
 • Clupea islandicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea ivernicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea leachii Yarrell, 1832
 • Clupea minima Storer, 1839
 • Clupea norvegivus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea scandicus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea scoticus Schnakenbeck, 1931
 • Clupea septemtrionalis Schnakenbeck, 1931
 • Cyprinus esca Walbaum, 1792
 • Rogenia alba Valenciennes, 1847
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Clupea harengus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Clupea harengus
EOL logo.svg EOL: 847095
ITIS logo.svg ITIS: 161722
IUCN logo.svg МСОП: 155123
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7950

Оселедець атлантичний (Clupea harengus) — риба родини оселедцеві роду оселедець.

Опис[ред.ред. код]

Розрізняють дві основні форми (підвиди) атлантичного оселедця — власне атлантичний оселедець (основна, або номінальна форма), розповсюджену у водах північної частини Атлантичного океану і суміжних морів Льодовитого океану, і балтійський оселедець або салаку. Зуби порівняно гарно розвинені. Жировий плавець відсутній. Забарвлення спини темне, черево та боки сріблясті. Розрізняють декілька рас атлантичного оселедця:

 • атлантично-скандинавські (веснянонерестуючі)
 • літньонерестучі

Найчисленнішою расою є атлантично-скандинавські оселедці. Вони наближаються до берегів тільки в період розмноження, в березні — квітні.

Поширення[ред.ред. код]

Атлантично-скандинавські поширені від мису Гаттераса на заході і Біскайської затоки на сході до Гренландії, північно-західних берегів Шпіцбергена і Нової Землі. Область поширення обмежується водами атлантичного походження, і дуже рідко східні або північні кордони знаходження цього виду заходять за кордон плавучих льодів. Розмноження атлантичного оселедця відбувається тільки в південній половині ареалу, самі північні нерестовища розташовані у Лофотенских островів і островів округу Тромсе (до 70-71 ° с. Ш. На північ). Далі на північ і схід зустрічається або молодь, занесена в Баренцове море Нордкапською течією, або дорослі особини, які проникають в околиці Гренландського моря по Шпіцбергенскій течії. Розмноження всіх рас атлантичного оселедця відбувається при температурі не нижче 4-5 ° С.

Літньонерестующі оселедці населяють води Ісландії і Фарерських островів, південні фіорди Гренландії, і особливо (найчисленніше стадо) води шельфу Нової Англії і Нової Шотландії.

Розмноження[ред.ред. код]

Розмноження атлантично-скандинавських оселедців відбувається біля берегів Норвегії, у Оркнейських і Шетландських островів з боку океану, нерестовища відомі на звалили цоколя Фарерського архіпелагу і вздовж південних берегів Ісландії. Особливо великі нерестовища перебувають у південно-західних берегів Норвегії. Всі райони розмноження оселедців знаходяться під сильним впливом атлантичних течій. Підхоплені течією личинки несуться далеко на північ. Від берегів Південної Норвегії молодь приноситься до Вест-фіорду; від Лофотенских островів — до берегів Мурмана, в центральні та східні райони Баренцева моря, а також до острова Ведмежого; частина молоді виноситься у відкриті райони східної половини Норвезького моря; з південних районів Ісландії молодь приноситься плином Ірмінгера до її північних берегів. Умови відгодівлі молодих оселедців зумовлюються районом поширення молоді в підсумку її дрейфу. Чим північніше і на схід заноситься молодь, тим в гірші умови існування вона потрапляє.

Нерест літньонерестуючих оселедців відбувається протягом другої половини літа, і протяжність їх міграцій набагато менше, ніж у веснянонерестуючих оселедців. Літньонерестуючі оселедці володіють значно більшою плодючістю. Атлантично-скандинавські оселедці довжиною близько 32-33 см рідко мають кількість ікринок більше 70-75 тис., зазвичай 50-60 тис. У літнььонерестуючих оселедців тих же розмірів плодючість досягає 150–200 тис. ікринок.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Оселедці, що виросли в західних районах Баренцева моря, у віці п'яти років досягають довжини 24-25 см і в цьому віці стають статевозрілими. У східних районах за 5 років оселедці виростають тільки до 18- 19 см і дозрівають тільки в 7-8 років. Під час поворотної міграції до нерестовищ зграї оселедця групуються по розміру, який відображає певною мірою їх фізіологічний стан. До переважній у зграї віковій групі приєднуються особини старших віків, що відстали в рості, і молоді екземпляри з високим темпом зростання. Після розмноження атлантично-скандинавські оселедці вступають в нову фазу свого життєвого циклу. Спочатку, ослаблі після нересту, вони зносяться течією, а далі вже роблять активні міграції в райони відгодівлі — в область полярного фронту, до північних берегів Ісландії, в район порога Мона й далеко на північ по Шпіцбергенській течії. Ця міграція відбувається з великою швидкістю, особливо у зграй, що мігрують на північ,- до 8-10 км на добу. Течії прискорюють нагульні міграції. В кінці липня зграї оселедців досягають уже найвіддаленіших районів і, нагромадивши запаси жиру, починають зворотну міграцію. Осінній міграційний шлях проходить значно західніше.

Після нересту течії сприяють руху риб, що йдуть нагулюватися. Під час нерестової міграції ці ж течії сповільнюють рух і зграї оселедця, заощаджуючи сили, обходять основні потоки Норвезького течії з заходу. Відгодовуючись в поверхневій товщі, де розвиток життєвих процесів, пов'язаних з відгодівлею оселедця, протікає дуже швидко, зграї оселедця вже на початку серпня досягають найвищої вгодованості, після чого у них швидко розвиваються статеві продукти. Рухаючись зі швидкістю близько 7 км на добу, зграї оселедця вже в грудні могли б прибути на нерестовища. Але в цей час року вода в районі Норвегії ще холодна, планктон не почав розвиватися, корми для личинок немає, і оселедець затримуються в дорозі в районі Восточноісландского течії, де низькі температури сприяють зниженню їх обміну.

Зграї тримаються на глибині декількох сотень метрів, де температура води 1-2 ° С. З настанням весни вони швидко переходять до нерестовищ і перші приступають до розмноження. Слідом за оселедцем ідуть хижі риби — сайда, тріска, пікша.

Літньонерестущі — відгодівля їх розділяється на два періоди: весняний, до розмноження, і осінній, після нересту. Від південних берегів Ісландії вони віддаляються на північ усього на 200–300 миль. Міграції оселедців, що живуть на шельфі Північної Америки, обмежені банкою Джорджес і затокою Фендібей. Всі літньонерестуючі оселедці відрізняються невеликим ростом у перший рік життя, але на другому-третьому році вони майже досягають розмірів оселедців, що розмножуються навесні. Темп росту літньонерестуючих оселедців, які заселяють Північне море значно нижче, ніж у атлантично-скандинавських. Вони рідко досягають довжини 30 см, звичайні їхні розміри 26-28 см. Вони стають статевозрілими в 3-4 роки і ніколи не бувають старше 8-10 років. В стаді при сучасному інтенсивному промислі переважають риби 3-6 років.

Промисел[ред.ред. код]

Світовий вилов оселедця атлантичного (в тонах) за даними FAO, 1950–2010[1]

Сотні норвезьких рибаків, озброєних кошільними неводами і дрифтерними мережами, зустрічають зграї оселедця, що наближаються до берегів. У практиці норвезького промислу відомі випадки, коли за добу добувалося понад 100 тис. тон оселедця, а за сезон, що триває менше місяця, улов становив 1,0-1,2 і навіть 1,5 млн тон. У норвезьких берегів здавна розрізняють чотири промислові категорії оселедця:

 • дрібний оселедець, 7-19 см довжини, у віці 1-2,5 роки;
 • жирний, підростаючий оселедець від 19 до 26 см довжини, у віці 2,5-4 роки;
 • великий, преднерестовий оселедець;
 • весняний нерестовий оселедець, що має довжину від 27 до 32 см і вік від 4 до 8 років і вище.

Промисел відбувається в періоди підходу їх до берегів: дрібного оселедця — на півночі, жирного — в Середній Норвегії, великого та нерестового — у Південній Норвегії. Довгий час вилов атлантично-скандинавської оселедця відбувався тільки поблизу берегів. Дослідженнями радянських учених були простежені міграції оселедця і виявлені скупчення її у відкритому морі, далеко від берегів. На цих скупченнях був організований ефективний промисел. У Баренцевому морі живуть тільки молоді вікові групи атлантично-скандинавських оселедців (до 5-7 років). З настанням статевої зрілості вони переходять в Норвезьке море і вливаються в загальне стадо атлантично-скандинавських оселедців. У Мурманського узбережжя, як і в Норвегії, молодий оселедець нерідко заходить в затоки (губи). Існував спеціальний «запірний» промисел оселедця. Замкнений оселедець успішно виловлюють. Особливо великі улови оселедця в губах Мурмана були отримані в 1933–1935 рр.. (Від 68 до 103 тис. тон на рік). Значні коливання чисельності окремих поколінь оселедця при невеликому числі їх у Баренцовому морі (усього 2-3 групи) не дозволили створити тут великого і стійкого промислу. Гарні підходи оселедця в Баренцове море спостерігаються періодично. Атлантично-скандинавські оселедці володіють величезним високопродуктивним нагульним ареалом і досягають великих розмірів, маючи високий темп росту, вони живуть до 15-18 років.

Популяція[ред.ред. код]

В останні роки у зв'язку з інтенсифікацією промислу багато уваги приділялося вивченню чисельності та величини стада оселедця. Багато десятків тисяч риб були позначені невеликими сталевими пластинками, які за допомогою пружинних пістолетів заганялися в порожнину тіла. Такий спосіб позначки оселедця переносять цілком задовільно. Виявлення міток серед пійманих риб робилося за допомогою спеціальних електромагнітів, які витягали мітки з рибного борошна, приготовленої з оселедця. Запас визначався за формулою, за якою загальна кількість позначених риб відноситься до вдруге пійманих, як запас до улову. Цим методом оцінювали запаси норвезькі іхтіологи.

Радянськими вченими був застосований метод визначення обсягу скупчень оселедця на місцях зимівлі за допомогою гідроакустичних приладів і визначення щільності скупчень шляхом підводного фотографування. Обидва методи дали подібні результати. Запас атлантичного оселедця в період найкращого поповнення досягав 12,0-12,5 млн тон.

Запаси літньонерестуючих оселедців набагато менше запасів веснянонерестуючих.

Має ніжне, дуже смачне м'ясо. У продаж потрапляє у солоному, копченому, свіжозамороженому, консервованому вигляді.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Clupea harengus (Linnaeus, 1758) FAO, Species Fact Sheet. Retrieved April 2012.

Джерела[ред.ред. код]