Посуха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Посуха
Зображення
Колаж
CMNS: Посуха у Вікісховищі
Розтріскана внаслідок посухи земля

Посу́ха[1] чи за́суха[2], а також су́ша[3] (бездощі́в'я[4], літо без дощів — сухолі́ття[5]) — нестача чи відсутність опадів протягом тривалого періоду часу за підвищених температур і зниженої вологості повітря, внаслідок чого зникають запаси вологи в ґрунті.

Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням надає таке визначення: посуха (англ. drought) означає природне явище, що виникає, коли кількість опадів є значно нижчою від звичайних зафіксованих рівнів, що спричиняє серйозне порушення гідрологічної рівноваги, яке несприятливо відображається на продуктивності земельних ресурсів[6].

Загальний опис[ред. | ред. код]

Початок посухи зазвичай пов'язаний з встановленням малорухливого високого антициклону. Велика кількість сонячного тепла і поступове зниження вологості повітря створюють підвищену випаровуваність (атмосферна посуха), внаслідок чого запаси ґрунтової вологи без поповнення їх дощами виснажуються (ґрунтова посуха). Поступово, з посиленням ґрунтової посухи, пересихають ставки, річки, озера, джерела — починається гідрологічна посуха.

У випадку посухи надходження води в рослини через кореневі системи утруднюється, витрата вологи на транспірацію починає перевершувати її надходження з ґрунту, водонасичення тканин падає, нормальні умови фотосинтезу і живлення порушуються.

Залежно від пори року розрізняють весняні, літні й осінні посухи:

  • весняні посухи особливо небезпечні для ранніх зернових культур;
  • літні заподіюють сильну шкоду як раннім, так і пізнім зерновим та іншим однорічним культурам, а також плодовим рослинам;
  • осінні небезпечні для сходів озимих.

Найзгубніші весняно-літні і літньо-осінні посухи.

У середніх широтах посухи найчастіше спостерігаються у степовій зоні, рідше — у лісостеповій: двічі-тричі на століття посухи бувають навіть у лісовій зоні. Поняття посухи не застосовується до регіонів з бездощів'ям влітку чи вкрай малою кількістю опадів, де землеробство можливе лише за штучного зрошення (наприклад, пустелі Сахара, Гобі та інші).

Посухи — звичайне явище в субтропічному та субекваторіальному поясі, де дощі бувають тільки у вологий сезон.

З метою підвищення інформованості світової громадськості ООН встановила Всесвітній день боротьби з опустеленням і посухою, що відзначається щороку 17 червня.

Цікаво[ред. | ред. код]

Дослідження НАСА засвідчують, що інтенсивність посух, зафіксованих упродовж 1998—2012 років у східному Середземномор'ї, а саме: в Північній Африці, Лівані, Греції, Йорданії, Туреччині, Сирії, а також в Іспанії, на півдні Франції та Італії — фактично на 50 % перевищує посухи за останні півстоліття. Окрім цього, вона на 10-20 % більша, ніж найкритичніша відсутність дощів минулих 900 років.[7]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Посуха // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Засуха // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Суша // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980. «Суша 2, і, жін., розм. Суха, посушлива пора; суха, жарка, без дощів погода; засуха.»
  4. Бездощів'я // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Сухоліття // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  6. Конвенція Організації Об'єднаних Націй про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/або опустелювання, особливо в Африці від 17.06.1994 [Архівовано 17 жовтня 2017 у Wayback Machine.] (Україна приєдналась до Конвенції законом від 04.07.2002 № 61-IV).
  7. Дослідження НАСА. Архів оригіналу за 16 квітня 2016. Процитовано 5 квітня 2016.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]