Мусонний клімат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мусонний клімат за класифікацією Кеппена

Мусо́нний клі́мат — клімат областей земної кулі з мусонною циркуляцією атмосфери. Відрізняється різкою зміною вологості протягом року (властиві суха зима і вологе дощове літо). Наприклад, в Бомбеї (Індія) в зимові місяці випадає від 3 до 8 мм опадів, а в літні — від 270 до 610 мм. Місцеві географічні умови приводять у ряді районів до формування різновидів мусонного клімату. Так, в Японії при дуже рясних опадах влітку значна їх кількість випадає і взимку. На Сході басейну Середземного моря, де влітку мусонні повітряні течії направлені з суші, а взимку з моря, формується клімат етезії із зимовим максимумом опадів.

Поширення[ред. | ред. код]

Клімат характерний головним чином для тропічних і субтропічних областей Південної і Південно-Східної Азії, Екваторіальної Африки і деяких інших; відмічається в помірних широтах (наприклад на Далекому Сході).

Мусонний клімат спостерігається головним чином у тих районах, де взимку і влітку вітер змінює напрямок і несе вологу або сухе повітря. У помірних широтах мусонний клімат — явище порівняно рідке, і спостерігається в основному як продовження тропічного або субтропічного мусону. Найчастіше мусонний клімат спостерігається в субтропічному, тропічному і субекваторіальному поясі. У екваторіальному поясі мусон не спостерігається або слабо виражений — причина цього криється у слабкій річний зміні вітрів.

Література[ред. | ред. код]

  • Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1988. стор. 193(рос.)