Міжнародний день грамотності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжнародний день грамотності
Зображення
Дата створення / заснування 17 листопада 1965
Названо на честь грамотність
Засновник ЮНЕСКО
Головний предмет твору грамотність
День 8 вересня
Офіційний сайт(араб.)
Офіційний сайт(англ.)

Міжнаро́дний день гра́мотності, або Міжнаро́дний день гра́мотности, — один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй. Цей день щорічно святкується 8 вересня.

Історія свята[ред. | ред. код]

Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності — однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році. Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.

Призначення[ред. | ред. код]

Рівень грамотності населення

Мета Міжнародного дня грамотності — відзначити, що бути грамотним важливо для кожної людини та суспільства в цілому. Він підкреслює важливість грамотності та хоча б базової освіти як незамінних інструментів, що необхідні для побудови інтегрованого й мирного суспільства у XXI столітті.

Станом на 2006 рік 771 мільйон дорослих є неосвіченими, а приблизно 100 мільйонів дітей не ходять до школи. Більшість неосвіченого населення нашої планети — жінки. Крім того, величезна кількість і дітей, і молоді, і дорослих людей, охоплених шкільними й іншими освітніми програмами, не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати освіченими в умовах сьогоднішнього світу, який з кожним роком стає все складнішим. Отже, існує нагальна необхідність у розгортанні програм розповсюдження грамотності, які були б спрямовані на групи учнів, що вимагають до себе особливої уваги. У першу чергу до цих груп слід зарахувати жінок і дівчат, оскільки чоловіки та хлопці мають більше можливостей отримати належну освіту, особливо в країнах, що розвиваються[1].

Протягом останніх десятиліть спостерігається значний прогрес у розповсюдженні грамотності. Зокрема, у 1950 році в половині країн світу 50% або більше дорослого населення (старших 15 років) були неграмотними. На сьогодні такий стан справ існує лише у 25 країнах світу, у решті країн рівень неграмотності населення в середньому не перевищує 10%. У 1970 році лише двоє з трьох жителів нашої планети були освіченими, у 1990 році — троє з п'ятьох, а станом на 2006 рік — четверо з п'ятьох.

На сьогодні майже чотири мільярди жителів нашої планети вміють читати й писати. Освічених людей із кожним роком стає все більше й більше, але боротьба з неуцтвом залишається надзвичайно складною та масштабною проблемою.

Святкування[ред. | ред. код]

Міжнародний день грамотності — один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй. У цей день проводяться конференції та злети вчителів, найвидатніших педагогів нагороджують. Свято було запроваджене й святкується не тільки на честь тих, хто дав людству писемність, але й всіх, хто навчає дітей і молодь та розповсюджує грамотність.

Щорічно 8 вересня в ході офіційної церемонії з нагоди Міжнародного дня грамотності присуджуються Міжнародні премії ЮНЕСКО в області грамотності: Премія ЮНЕСКО імені Короля Сечжона за поширення грамотності та Премія ЮНЕСКО імені Конфуція за поширення грамотності. [2]

Щороку день грамотності присвячений певній тематиці:

 • 2006 — «Грамотність забезпечує сталий розвиток»
 • 2007, 2008 — «Грамотність і здоров'я»
 • 2009 — «Грамотність розширює особисті можливості»
 • 2010 — «Значення грамотності для жінок»
 • 2018 — «Грамотність і розвиток навичок»
 • 2019 — «Грамотність і багатомовність»[3]
 • 2020 — «Освіта і навчання грамотності під час і після COVID-19»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Звіт ЮНЕСКО про грамотність. Архів оригіналу за 27 серпня 2010. Процитовано 27 вересня 2010. 
 2. UNESCO International Literacy Prizes. Архів оригіналу за 15 серпня 2017. Процитовано 15 серпня 2017. 
 3. Міжнародний день грамотності 2019: дата, історія і традиції. Архів оригіналу за 26 вересня 2019. Процитовано 9 вересня 2019. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • (укр.) Шкода М. Н. Традиції і свята українського народу. — Донецьк, 2009.

Посилання[ред. | ред. код]