Міколай Семп-Шажинський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міколай Семп-Шажинський
Szarzynski-rytmy.jpg
Народився бл. 1550[1]
Зимна Вода, Сокольницький район, Львівська область, Україна
Помер бл. 1581[1][2]
Громадянство
(підданство)
Flaga Rzeczypospolitej Obojga Narodow ogolna.svg Річ Посполита
Діяльність поет, письменник
Alma mater Лейпцизький університет
Знання мов латина і польська[1]

Міколай Семп-Шажинський (пол. Mikołaj Sęp Szarzyński, бл. 1550, Зимна Вода, Королівство Польське — бл. 1581, Волиця, Річ Посполита) — польський поет, представник романтизму у польській літературі XVI століття. Рідний брат Якуба Семп-Шажинського.

Біографія[ред. | ред. код]

Належав до старого шляхетського роду гербу Юноша. Навчався у Львові, Віттенберзі, Лейпцігу, мандрував по Італії та Швейцарії. Можливо, належав до протестантів. Коли повернувся до Польщі, був наближеним до кіл домініканців та єзуїтів.

Творчість[ред. | ред. код]

Писав польською та латинською мовами. Його метафізичну лірику рахують передвістям бароко. Від всього написаного поетом збереглося лише близько 50 творів 15681581 років, виданих його братом у вигляді збірки «Rytmy abo wiersze polskie» («Ритми, або Польські вірші», 1601). Серед них виділяються метафізичні сонети та переклади псалмів. Відомими є зразки його військово-патріотичної лірики «Про Фридруша, що загинув під Сокалем» (пол. «O Fridruszu, który pod Sokalem zabit») та «Про Струся, що загинув на Раставиці» (пол. «O Strusie, który zabit na Rastawicy»). Інша частина спадщини втрачена.

Спадщина[ред. | ред. код]

Поезія Семпа-Шажинського, знову затребувана польською літературою e 1950-1960-і роках, вплинула на Збіґнєва Герберта, Я. М. Римкевича, Б. Мая та ін. Вірші Шажинського постійно перевидаються, входять до найкращих антологій польської поезії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gruchała J. Mikołaj Sęp Szarzyński. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987.
  • Sokoloski R.The poetry of Mikołaj Sęp Szarzyński. Wiesbaden: O. Harrassowitz, 1990
  • Śnieżko D. Mikołaj Sęp Szarzyński. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 1996.
  • Błoński J. Mikołaj Sęp Szarzyński a początki polskiego baroku. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2001.

Посилання[ред. | ред. код]


  1. а б в ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Encyclopædia Britannica