Мірчук Петро Юрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Мірчук Петро)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петро Юрійович Мірчук
Мірчук Петро.jpg
Псевдо Залізняк
Народився 26 червня 1913(1913-06-26)
с. Добрівляни (нині Львівська область)
Помер 16 травня 1999(1999-05-16) (85 років)
м. Філадельфія
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність український політичний діяч, історик, журналіст
Alma mater Український вільний університет
Партія Організація українських націоналістів
Petro Mirczuk-Auschwitz.jpg

Петро́ Ю́рійович Мірчу́к (псевдонім: Залізняк; 26 червня 1913, с. Добрівляни, нині Стрийського району Львівської області — 16 травня 1999, м. Філадельфія) — український політичний діяч, історик, журналіст.

Життєпис[ред. | ред. код]

Петро Мірчук народився в селі Добрівляни Стрийського повіту на Львівщині. У 1930-х роках навчався на юридичному факультеті Львівського університету.

Член Організації українських націоналістів. Брав участь у виданні «Бюлетня крайової екзекутиви ОУН на ЗУЗ», редагував періодичні націоналістичні видання «Молоде Село», «Наш світогляд». Був референтом Крайової екзекутиви ОУН.

У 1933-1939 роках декілька раз заарештовувався польською поліцією за участь у національному русі.

У 1939-1940 роках він виступає як організатор українських націоналістичних відділів молоді на Холмщині. Згодом переїжджає до Праги, щоб закінчити перервані студії у Українському вільному університеті. Тут 24 червня 1941 року одержує диплом доктора права і політичних наук. В цьому ж році ОУН відряджає його до Відня зв'язковим легіонів ДУН (Дружини українських націоналістів), командантом яких був Роман Шухевич, потім — на Львівський терен, але не минуло й півмісяця, як гестапо схопило його і відправило спочатку до в'язниці, а потім до концтабору Аушвіц.

В тюрмах та концтаборах гітлерівської Німеччини пробув до кінця війни. Після звільнення із ув'язнення за вказівкою Р. Шухевича їде до США, щоб написати історію ОУН-УПА.

На еміграції очолював Центральний еміграційний союз українського студентства (1945—1946), Союз Українських Політв'язнів у США, був довголітнім членом Крайової Управи ООЧСУ та УККА. У 1948—1952 роках — член Проводу закордонних частин ОУН, співредактор часописів «Визвольний шлях», «Український Самостійник», «Українська трибуна», «Гомін України».

Від 1950 року мешкав у США. Викладав у низці американських коледжів. 1969 року отримав звання доктора філософії Українського вільного університету в Мюнхені.

Сім'я[ред. | ред. код]

У Петра Мірчука троє синів — Юрій, Роман та Ігор.

Праці[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]