Місто Сміттярів (Каїр)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 30°01′56″ пн. ш. 31°16′31″ сх. д. / 30.0322444° пн. ш. 31.2752861° сх. д. / 30.0322444; 31.2752861

Типова вулиця посеред кварталу в Місті Сміттярів

Місто Сміттярів у Каїрі або Маншият-Насір (араб. منشية ناصر‎, Manšīyat Nāṣir) — християнський (коптський) квартал на околиці Каїра (Єгипет), населення якого переважно зайняте у збиранні сміття по всьому місту з метою його подальшої переробки та утилізації.

Історія[ред. | ред. код]

Місто Сміттярів як район Каїра з'явилось 1969 року, коли міська адміністрація постановила всіх збирачів сміття зосередити в одній місцині біля пагорбів Мокаттам (Al-Mokattam‎) на східній околиці неподалік від Цитаделі Саладіна.

Населення[ред. | ред. код]

Місто Сміттярів населяють представники однієї з основних етно-конфесійних меншин Єгипту — копти. Збирання сміття в місті є їхнім традиційним промислом на протязі багатьох років.

Квартал має власну розвинену інфраструктуру — магазини, кав'ярні, підприємства громадського призначення і побутового обслуговування.

За приблизними підрахунками тут проживають понад 40 000 осіб.

Заббаліни[ред. | ред. код]

Загальний вигляд кварталу згори

Осіб, які живуть збиранням сміття, виокремлюють у Єгипті в особливу соціальну групу — заббаліни (араб. زبالين‎, Zabbaleen).

Збирання, сортування і переробка сміття є родинною справою й забезпечує відносно непоганий за місцевими мірками прибуток тим, кому в ній задіяні.

Домовласники дають певну плату збирачам за вивезення сміття з їхньої території. Держава фактично жодним чином не регулює цю діяльність, але й не чинить перепон.

Типовий будинок у кварталі має декілька поверхів: на першому розташовані великі приміщення для сортування та пакування сміття, верхні ж поверхи є житловими. На дахах багатьох будинків містяться своєрідні склади з тюками й упаковками відсортованої та готової для вивезення утилізованої сировини. Тут же, на деяких з будинків, стоять металічні помости для спалення відходів, що не піддаються утилізації.

Харчові відходи використовуються як корм для свиней, тому мусульмани по праву вважать подібну діяльність для себе неприйнятною з релігійних міркувань («нечистою»).

Цікаво, що цю в цілому архаїчну систему збирання й утилізації сміття, тим не менше, визнано однією з найефективніших у світі — заббаліни утилізують до 85 % зібраного сміття[1].

Екологічний стан[ред. | ред. код]

Специфічна діяльність основної маси населення кварталу породжує стійкий неприємний запах, що панує тут. А спалення просто неба значного числа відходів наносить значну шкоду якості повітря як у Місті Сміттярів, так і в Каїрі в цілому — за цим показником Каїр посідає дуже низькі місця[2].

Однак це становище є фактично вимушеним компромісом в умовах такого величезного мегаполісу, як Каїр, оскільки хай і примітивна, за сучасними поняттями, ручна утилізація, уможливлює утримання міста у відносній чистоті, що є дуже важливим в умовах єгипетського спекотного клімату.

Архітектура та визначні пам'ятки[ред. | ред. код]

Печерний храмовий комплекс монастиря Св. Сімеона шевця в Каїрі
Інтер'єр Кафедрального собору Св. Діви Марії та Св. Сімеона шевця в Каїрі

Монастир Святого Сімеона шевця[ред. | ред. код]

У верхній частині кварталу зведено чудовий коптський православний монастир Святого Сімеона шевця (Sama’an el-Dabbagh), що складається з декількох церков і каплиць, розташованих як у окремих будівлях, так і в печерах у глибині гори.

На прямовисних стінах скельної породи вирізьблені і намальовані сцени на різноманітні євангельські та біблейські сюжети.

Тут же містяться дитячий садочок, школа і низка благочинних християнських установ.

Кафедральний собор Св. Діви Марії та Св. Сімеона є найбільшим на Близькому та Середньому Сході й може вмістити до двадцяти тисяч відвідувачів[3].

Святий Сімеон швець[ред. | ред. код]

Шанований Коптською православною церквою святий (також відомий як «швець», «чоботар»), що жив тут у X столітті й уславився тим, що начебто зрушив з місця гору Мокаттам перед обличчям халіфа Аль-Муїзз лідініллах Абу Таміма Маадд ібн Ісмаїла (953—975).

У серпні 1991 року в одній з церков старої частини Каїра під час археологічних розкопок були виявлені його мощі, що тепер зберігаються в монастирі його імені[4].

Виноски[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]