Нагороди УНР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нагороди армій УНР та ЗУНР
1. Орден Визволення 1-го ступеня.
2. Медаль "За заслуги" (Медаль Тризуба) 1-го класу.
3. Залізний хрест УНР
4. Хрест легіону Українських січових стрільців (Гуцульський)
5. Хрест Симона Петлюри
6. Галицький Хрест (для військовиків)
7. Хрест 3-ї Залізної стрілецької дивізії
8. Мініатюра Бойового (Мазепинського) хреста
9. Відзнака 6-ї Січової стрілецької дивізії.

Нагороди УНР — вища форма відзначення громадян Української Народної Республіки за видатні заслуги у розвитку суспільства, захисті Вітчизни, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною.

Державну нагороду Української народної республіки міг отримати будь-який громадянин України, а також громадяни іноземних держав за особисті заслуги перед Україною.

Історія[ред. | ред. код]

Перші нагороди УНР та ЗУНР виникли у 1918. Того ж року при Головному штабі Армії Української Держави створили відповідну комісію. Комісія розробила статут цілого ряду відзнак. „Залізний Хрест”, яким нагороджувалися за боротьбу з більшовиками, орден Ярослава Мудрого – за заслуги на цивільному поприщі, дамський орден святої княгині Ольги, хрест Володимира Святого, орден Архистратига Михаїла— за бойові доблесті та, на кінець, хрест Слави і Відродження України, все це різних ступенів, на різного кольору орденських стрічок, з даруванням кавалерам відповідних привілеїв.

24 січня 1919 Директорія УНР на подання Ради народних міністрів УНР ухвалив закон про заснування двох відзнак — Республіки (двох ступенів) та Слави України (двох ступенів). Та вони не буди виготовлені і тому ними не нагороджували. Одночасно велася підготовка до заснування медалі «Відвага». Генеральний штаб Армії УНР, внісши зміни в проєкти ордена Республіки у серпні 1919, запропонував заснувати замість ордена Республіки і медалі «Відвага» бойовий орден і медаль чотирьох ступенів з назвою «Республіка».

Із 6 грудня 1919 до 6 травня 1920 українська армія на чолі з генералом М. Омеляновичем-Павленком провела бойовий рейд тилами російських більшовицьких та білогвардійських військ, що отримав назву Перший зимовий похід. 15 травня 1920 Рада народних міністрів доручила військовому міністрові внести законопроєкт про військовий орден, що згодом одержав назву Залізний хрест, яким нагороджували учасників цього походу. Встановлено нагороду 19 жовтня 1920 наказом Головної команди Війська і Флоту Української Народної Республіки за підписом Голови Директорії та Головного Отамана Армії УНР С. Петлюри. Нагородження розпочалося в кінці 1920. Знак ордена під № 1 одержав генерал М. Омелянович-Павленко. Залізним хрестом було нагороджено 3-4 тисячі вояків української армії.

ЗУНР[ред. | ред. код]

Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) запровадила власні нагороди: 5 листопада 1918 військову відзнаку «3а обняття Львова у власть Української Держави» трьох ступенів. Проєкт, на жаль, не було реалізовано. 30 квітня 1919 західноукраїнський крайовий уряд — Рада державних секретарів Західної області Української Народної республіки (ЗОУНР) — установила відзнаки: найвищу нагороду — Тризуб з вінцем (чотирьох ступенів), а також медаль Тризуба (чотирьох ступенів), Оружний Тризуб та Хрест учасництва, було почато виготовлення знаків, але до практичного нагородження справа де дійшла. Планувалося також заснувати медаль п'яти ступенів для поранених.

Уряд у еміграції[ред. | ред. код]

На еміграції український уряд заснував низку орденів, медалей, військових нагород, пам'ятних знаків тощо для нагородження учасників Української революції 1917—1921, учасників військових формувань січових стрільців, учасників національно-визвольної боротьби пізнішого часу тощо. Серед них медаль на честь 10-річчя відбудови Української держави, яка встановлена в 1927 з ініціативи членів Директорії УНР Ф. Швеця та А. Макаренка. Нагородження розпочалося в 1927.

Ювілейний Хрест Директорії УНР «10-ліття з'єднання українських земель» встановлений 22 січня 1929 з ініціативи членів Директорії УНР Ф. Швеця та А. Макаренка.

Хрест Симона Петлюри[ред. | ред. код]

Після трагічної загибелі Голови Директорії УНР та Головного Отамана Армії УНР Симона Петлюри вирішили запровадити відзнаку на його честь. Спочатку це мав би бути перстень — практика виготовлення такого різновиду відзнаки на той час було нерідким явищем. Згодом вирішили заснувати повноцінну відзнаку. Хрест Симона Петлюри запроваджений 22 травня 1932 наказом Головної команди Війська і Флоту Української Народної Республіки № 1 та затверджена Президентом УНР у засланні М. Лівицьким. В основу відзнаки покладено проєкт невиготовленого Ордена Визволення, автором остаточного проєкту хреста Симона Петлюри став геральдист і художник М. Битинський. Нагородження розпочалося в 1936. Сесія Укради у 1972 надала відзнаці статус ордена.

Хрест Українського козацтва[ред. | ред. код]

Хрест Українського козацтва заснований Президентом УНР в екзилі Андрієм Лівицьким 20 жовтня 1947 спочатку як відзнака учасників козацьких формувань, а згодом вона стала загальновійськовою нагородою.

Воєнний хрест Української Народної Республіки[ред. | ред. код]

Воєнний хрест Української Народної Республіки з нагоди 40-річчя утворення збройних сил УНР встановлено Президією УНРади 8 березня 1958.

Орден «Базар»[ред. | ред. код]

Нагорода Української Народної Республіки в еміграції, затверджена Українською національною радою 28 листопада 1970 року та наказом військового міністерства УНР № 5 від 10 грудня 1973 року. Альтернативна назва — орден Визволення України.

Хрест «60-ліття відродження Українських Збройних Сил»[ред. | ред. код]

Хрест «60-ліття відродження Українських Збройних Сил» встановила Президія УНРади 22 травня 1977.

Медаль при пораненні «3а жертву крови в боях за волю України»[ред. | ред. код]

Рішенням Президії УНРади 17 травня 1980 запроваджено медаль при пораненні «3а жертву крови в боях за волю України».

Хрест «40-ліття Української Народної Армії»[ред. | ред. код]

18 червня 1985 Президія УНРади з нагоди створення Збройних сил України у 1945 встановила хрест «40-ліття Української Народної Армії».

До нагород УНР примикає низка пропам'ятних військових та ветеранських нагород: Хрест Легіону Українських Січових Стрільців (Гуцульський, 1918), Хрест 3-ї Залізної дивізії (1922), Відзнака Української Галицької Армії (Галицький Хрест, 1928), Хрест Українських Січових Стрільців (Мазепинський, 1940), Хрест Карпатських Січовиків (1969), Хрест заслуги Буковинського Куреня (1986), кілька пам'ятних відзнак 1-ї Української дивізії Української Національної Армії.

Ієрархія нагород[ред. | ред. код]

Дослідники нагород УНР, зокрема п. О. Городиський, уложили умовний порядок старшинства (єрархії) українських нагородних відзнак УНР.

Ієрархія була такою:

 • I — Орден Залізного Хреста
 • II i III — пам'ятні хрести УСС-ів — виданий Бойовою Управою у Відні та «Мазепинський Хрест», виданий 1940 у Кракові
 • IV — Орден Залізного Хреста ІІІ Залізної стрілецької дивізії
 • V — Хрест Симона Петлюри
 • VI — Хрест УГА (Галицький Хрест)
 • VII — т. зв. Хрест Директорії (Макаренка)
 • VIII — Пам'ятна медаля з нагоди 10-х роковин Самостійности
 • IX — Пропам'ятний Воєнний Хрест УНРади. Цей хрест передбачений для майбутніх українських вояків
 • X — Медаля св. Архистратига Михаїла для вояків Галицької дивізії в 20-ті роковини створення дивізії
 • XI — пропам'ятний Хрест УСС, виданий Об'єднанням бувших вояків українців в Америці

До поданого тут реєстру відзнак, ще можна долучити цілий ряд т. зв. нагрудних відзнак, які розподіляє так:

 1. Комбатантський Хрест, т. зв. краківського видання 1940, який відновлено було двома ривалізуючими комбатантськими організаціями після 1945 в Німеччині
 2. Спільна Юнацька Школа (1918—1919) — відзнака для всіх учасників старшинської школи в Кам'янці Подільському
 3. Відзнака VI Січової стрілецької дивізії — «золота» для старшин і «срібна» для підстаршин і стрільців
 4. Дуже рідкісна відзнака Ради Київських ССів
 5. Еліпсоїдна відзнака кол. Леґіону полк. Р. Сушка 1939

Перелік нагород[ред. | ред. код]

Назва Орієнтовна кількість нагороджених Засновано Примітки
«3а обняття Львова у власть Української Держави» (Трьох ступенів) Не нагороджували 5 листопада 1918 Відзнака ЗУНР. Проєкт не було реалізовано
«Хрест Легіону Українських Січових Стрільців»,
відзнака
Нагороджувались вояки УСС 1918 Також відомий під назвою «Гуцульський хрест»
«Залізний хрест»,
орден УНР
3-4 тисячі вояків 19 жовтня 1920 Нагороджували учасників Першого Зимового Походу
«Орден Визволення»,
орден УНР
19 жовтня 1920 Статут Ордену було затверджено, але нагорода не виготовлялась
«Тризуб з вінцем» (Чотирьох ступенів) Не нагороджували 30 квітня 1919 Відзнака ЗОУНР. Знак почали випускати, однак до практичного нагородження справа не дійшла
«Медаль Тризуба» (Чотирьох ступенів),
медаль ЗОУНР
Не нагороджували 30 квітня 1919 Медаль почали випускати, однак до практичного нагородження справа не дійшла
«Оружний Тризуб»,
медаль ЗОУНР
Не нагороджували 30 квітня 1919 Медаль почали випускати, однак до практичного нагородження справа не дійшла
«Хрест учасництва»,
медаль ЗОУНР
Не нагороджували 30 квітня 1919 Медаль почали випускати, однак до практичного нагородження справа не дійшла
«Хрест 3-ї Залізної стрілецької дивізії»,
відзнака
1922 Відзнакою нагороджували вояків Третьої Залізної Дивізії Армії УНР
медаль ДЦ УНР в екзилі «На честь 10-річчя відбудови Української держави» 1927 Медаль створена з ініціативи членів Директорії УНР Ф. Швеця та А. Макаренка
«Галицький Хрест»,
відзнака Української Галицької Армії
1928 Відзнакою нагороджували вояків УГА
«Хрест Директорії» -
«10-ліття з'єднання українських земель»
22 січня1929 Ювілейний хрест ДЦ УНР в екзилі. Створений з ініціативи членів Директорії УНР Ф. Швеця та А. Макаренка для відзначення річниці з'єднання Західньо-й Східньоукраїнських земель в єдиній державі, проголошеного Універсалом 1919 року.
«Хрест Симона Петлюри»
орден ДЦ УНР в екзилі
22 травня 1932 В основу відзнаки покладено проєкт нездійсненого ордена «Визволення», автором остаточного проєкту хреста Симона Петлюри став геральдист і художник М. Битинський. Нагородження розпочалося 1936. Сесія Укради у 1972 надала відзнаці статус ордена.
«Хрест Українських Січових Стрільців» 1940 Також відомий під назвою «Мазепинський Хрест»
«Український Комбатантський Хрест» 1940 Утворений для відзначення ветеранів українських Збройних Сил.
«Хрест Українського козацтва»,
медаль Президента УНР в екзилі
20 жовтня 1947 Спочатку відзнакою нагороджували учасників козацьких формувань, а згодом вона стала загальновійськовою нагородою
«Воєнний хрест Української Народної Республіки»,
медаль Президії УНРади
8 березня 1958 Медаль встановлено з нагоди 40-річчя утворення збройних сил УНР
хрест Президії УНРади «60-ліття відродження Українських Збройних Сил» 22 травня 1977
медаль Президії УНРади «3а жертву крови в боях за волю України» 17 травня 1980 Медаль при пораненні
хрест Президії УНРади «40-ліття Української Народної Армії» 18 червня 1985 Медаль встановлено з нагоди створення Збройних сил України у 1945

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]