Напрудок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Напрудок
У воєнні часи напрудки часто використовувалися як невідкладний засіб для покращення прохідності низько-прохіжних ділянок шляху пошкоджених проходженням великої кількості транспортних засобів чи військ. На малюнку зображена німецька армія в Югославії (1944).

Напру́док або нага́тка або га́тка (англ. Corduroy road) — тип дороги утворений складанням отесаних стовбурів перпендикулярно напрямку руху і засипанням їх піском. Зручний спосіб зробити прохідними болотисті, заболочені чи низинні ділянки. Недоліком є те, що навіть у найкращому випадку така дорога є небезпечною для коней через нестабільність круглих стовбурів.

Цей тип дороги придумали в часи Римської імперії. Відомо використання напрудків близько 4000 років до н. е. в Ґластонбері, Англія[1]. Відрізняється від брускової дороги, для спорудження якої використовують тесані дошки. Що призводить до рівнішої і безпечнішої дороги.

Гусеничний екскаватор складає стовбури на торф'яному болоті біля Рокі Маунтн Хаус, Альберта

Напрудки можуть використовуватись як фундамент для іншого покриття. Якщо бруси-стовбури закопані у вологому, кислому, анаеробному ґрунті, наприклад у торфі чи торф'яному болоті, то вони не розкладаються на протязі тривалого часу. Кілька таких доріг датованих початком 20 століття досі існують у США.

Розкопки напрудка 16 століття в Оранієнбурзі, Німеччина

Використання в історії[ред.ред. код]

Напрудки широко використовувались під час Громадянської війни у США у рейді Шермана через Кароліни[2] і у Другій світовій війні як німецькими так і радянськими військами на східному фронті[3].

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Lay, Maxwell G (1992). Ways of the World: A History of the World's Roads and of the Vehicles that Used Them. Rutgers University Press. с. 43. ISBN 0-8135-2691-4. 
  2. Grant, Ulysses, Personal Memoirs of U. S. Grant, (c) 1885: Chapter 62
  3. Military Improvisations During the Russian Campaign, Chap 5, Center of Military History, US Army (англ.)