Народна Шевченківська премія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Символ Народної Шевченківської премії — статуетка «Залізний Мамай»

Народна Шевченківська премія (Залізний Мамай) — літературно-мистецька премія України, що претендує бути альтернативною до Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Метою громадської ініціативи «Народна Шевченківська премія», яка стартувала 6 лютого 2007 року, було привернення суспільної уваги до Шевченківської премії започаткуванням народного голосування (проголосувати міг кожен, хто бажав, зареєструвавшись на сайті https://web.archive.org/web/20170127120224/http://taras.co.ua/) за номінантів, які вийшли у третій тур Національної премії України імені Тараса Шевченка, яку звинувачували у непрозорості вибору як номінантів, так і переможців, кулуарному обговоренні, таємному голосуванні членів Комітету та незнання лауреатів і їх творчості більшістю українців.

У ЗМІ було широко розповсюджено патріотичні заяви: «Наші діди-прадіди називали його Мамаєм» на користь саме такого (народного) вибору «героїв нашої нації і землі, а не їхнього клану і території» [1] [Архівовано 18 березня 2012 у Wayback Machine.].

Символ Народної Шевченківської премії — кована статуетка Залізного Мамая — стародавнього Воїна-Кобзаря, постать якого є знаковою в українському героїчному епосі.

Вручення нагороди традиційно відбувалося біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Києві, навпроти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, куди привітати своїх лауреатів прийшли всі, хто вболівав за їх перемогу.

Грошового еквіваленту Народна Шевченківська премія не має, лауреати одержують лише художньо ковані фігурки Залізного Мамая.

Лауреати премії

[ред. | ред. код]

Народний вибір рідко збігався із вибором офіційного державного Шевченківського комітету.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 лютого 2020. Процитовано 24 травня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 жовтня 2020. Процитовано 24 травня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]