Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова НАМН України
Основні дані
Засновано 1975
Сфера медицина
Кількість співробітників 245
Контакт
Ключові особи Директор Усенко Олександр Юрійович[1]
Веб-сторінка surgery.org.ua

Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова НАМН України — державна науково-дослідна установа з проблем хірургії й трансплантології.

Інститут було засновано як інститут експериментальної й клінічної хірургії МОЗ УРСР у 1975 році, в хірургічному корпусі лікарні «Медмістечко», на першому поверсі, в одній кімнаті. Засновником інституту був академік Шалімов Олександр Олексійович, якого призначено його першим директором.

Щороку в клініці Інституту виконується понад 7 тисяч складних реконструктивних та високотехнологічних хірургічних втручань, результати яких відповідають рівню кращих медичних центрів світу, в поліклініці надається консультативно-діагностична допомога майже 25 тисячам громадян України. Крім того, спеціалістами Інституту здійснюється близько 300 оперативних втручань в інших лікувальних установах України та на виїзді — за завданням відділу екстреної консультативної допомоги МОЗ України.

Інститут має велику кількість операційних залів, які обладнано найсучаснішою хірургічною та анестезіологічною технікою.

Тут уперше в Україні було виконано:

 • трансплантацію печінки від живого родинного донора (2001 р.),
 • трансплантацію серця (2001 р.).
 • трансплантацію кісті (2004 р.),
 • одночасну трансплантацію підшлункової залози та нирки від живого родинного донора (виконана вперше серед країн СНД у 2005 р.),
 • трансплантацію легень від двох живих родинних донорів (2016 р.).

Структура Інституту містить адміністрацію та апарат управління, науковий підрозділ, клініку на 460 ліжок, консультативну поліклініку, інженерний та господарський сектори. У складі наукового підрозділу функціонують 14 науково-дослідних відділів та 5 лабораторій. Клініка нараховує 8 відділень, 4 лабораторії, 9 груп та кабінетів спеціальних досліджень.

Всього в Інституті працює 1055 співробітників, в тому числі лікарів та наукових співробітників — 245, з них вчений ступінь доктора наук мають 24, кандидата наук — 55. Вчене звання професора мають 10 спеціалістів, старшого наукового співробітника — 22; заслужених діячів науки і техніки — 8, заслужених лікарів України — 17.

Понад 650 наукових розробок Інституту захищені патентами та впроваджені до практики. Технологія електрозварювання живих м'яких тканин, розроблена разом з науковцями Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України, не має аналогів у світі. Наукові розробки спеціалістів Інституту з 15 проблем відзначені Державними преміями України та СРСР. Результати наукових досліджень послужили матеріалами для захисту 208 кандидатських та докторських дисертацій, понад 6 тисяч наукових статей, 104 монографій.

Основні напрямки наукових досліджень колективу Інституту:

 1. Вдосконалення методів діагностики, розробка та впровадження нових технологій надання хірургічної допомоги при патології органів травлення (стравоходу, шлунку, кишківника, печінки, жовчних шляхів, підшлункової залози), серцево-судинної системи (серця, аорти та її гілок, периферичних артерій, венозних судин), та органів грудної клітки (легенів, трахеї та бронхів, видалення пухлин середостіння).
 2. Вивчення особливостей функціонування трансплантованих органів (нирка, печінка, серце, легені, підшлункова залоза) і патогенезу реакцій їх відторгнення, розробка нових, більш ефективних технологій трансплантації органів.
 3. Дослідження особливостей функціонування аутотрансплантатів складних комплексів тканин та розробка методів підвищення частоти їх приживання й ефективної функціональної адаптації.
 4. Розробка нових методик міні-інвазивних оперативних втручань (ендоваскулярних, відеоскопічних, ендоскопічних, через шкірних під рентген- та ультразвуковим контролем), визначення показів до них, оцінка клінічної та економічної ефективності, впровадження їх в практику охорони здоров'я.
 5. Обґрунтування, розробка та впровадження альтернативних (безшовних) методів з'єднання біологічних тканин, апаратів та пристроїв для їх виконання.
 6. Розробка хірургічного інструментарію та хірургічних матеріалів.
 7. Дослідження патогенезу післяопераційних ускладнень (гнійно-септичних, тромбоемболічних та ін.), розробка ефективних технологій їх профілактики та лікування.

На базі Національного Інституту хірургії та трансплантологіїї ім. О. О. Шалімова НАМН України функціонують:

Проблемна комісія «Хірургія»

Спеціалізована вчена рада Д 26.561.01 з захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) медичних наук зі спеціальностей 14.01.03 — хірургія та 14.01.08 — трансплантології та штучні органи

Кафедра торако-абдомінальної хірургії Державної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика

Редакції журналів «Клінічна хірургія», «Трансплантологія»

Асоціація хірургів України

Асоціація судинних хірургів України

Асоціація трансплантології України

Асоціація ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології України

Асоціація баріатрічної хірургії України.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]