Шалімов Олександр Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шалімов Олександр Олексійович
Шалімов Олександр Олексійович.jpg
Народився 20 січня 1918(1918-01-20)
с. Введенка, Задонський район, Липецька область, Російська республіка
Помер 28 лютого 2006(2006-02-28) (88 років)
Київ, Україна
Поховання
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперіяСРСР СРСРУкраїна Україна
Національність росіянин
Діяльність викладач університету і хірург
Alma mater Кубанський державний медицинський університет[d]
Нагороди
Герой України (орден Держави) Герой Соціалістичної Праці
Орден «За заслуги» І ступеня
Орден «За заслуги» ІІ ступеня
Почесна відзнака Президента України
Орден Леніна Орден Леніна Орден Жовтневої Революції
Орден Трудового Червоного Прапора Орден Трудового Червоного Прапора
Державна премія України в галузі науки і техніки Державна премія СРСР

Олекса́ндр Олексі́йович Шалі́мов (20 січня 1918, с. Введенка, Задонський район, Липецька область, Російська республіка — 28 лютого 2006, Київ, Україна) — український хірург російського походження, один із засновників української хірургічної школи.

Шалімов провів близько 40 тисяч операцій. Був членом міжнародного союзу хірургів, Асоціації хірургів Австрії, Німеччини, Росії, України. Дійсний член Академії медичних наук України і Нью-Йоркської академії наук. Автор більше 830 наукових праць та 112 винаходів, створив в Україні два науково-дослідні інститути — у Харкові і Києві. Депутат Верховної Ради УРСР 6–10-го скликань.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 20 січня 1918 р. у селі Введенка Задонського району Липецької області (Росія).

У 1934 році вступив на робітфак Кубанського медичного училища, який закінчив у 1936 році з відзнакою. У 19361941 роках навчався на лікувальному факультеті Кубанського медичного інституту.

З 1941 року — хірург, головний лікар Нерчинсько-Заводської міжрайонної лікарні в Читинській області РРФСР. З 1944 року — завідувач хірургічним відділенням, головний лікар Петровськ-Забайкальської міської лікарні Читинської області РРФСР.

З 1946 року — завідувач хірургічним відділенням Брянської обласної лікарні РРФСР.

З 1949 року — головний хірург Орловського облздороввідділу і завідувач хірургічним відділенням Орловської обласної лікарні РРФСР.

З 1952 року — асистент кафедри госпітальної хірургії Курського медичного інституту РРФСР.

З 1953 року — головний хірург Брянського облздороввідділу і завідувач хірургічним відділенням Брянської обласної лікарні РРФСР.

У 1955 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Утворення штучного стравоходу при рубцевій непрохідності».

Член КПРС з 1956 року.

З 1957 року — доцент кафедри хірургії Харківського медичного інституту. У 1958 році захистив докторську дисертацію на тему «Хірургічне лікування раку головки підшлункової залози і фатерова сосочка».

У 1959 — 1970 роках — провідний хірург у лікувальних та наукових закладах міста Харкова, завідувач кафедрою торакальної хірургії та анестезіології Українського інституту удосконалення лікарів, з 1965 року — директор Харківського науково-дослідного інституту загальної та невідкладної хірургії.

З 1970 року — завідувач кафедрою торакоабдомінальної хірургії Київського інституту удосконалення лікарів, директор науково-дослідного інституту гематології та переливання крові, а з 1972 року директор Київського науково-дослідного інституту клінічної та експериментальної хірургії.

З 1975 року засновник та директор Інститут хірургії та трансплантології, що нині названий його іменем. З 1978 року дійсний член АН УРСР.

Шалімов став першим лікарем, котрий провів вдалу пересадку підшлункової залози хворому на діабет, розробив і впровадив нові методи операцій за онкологічних захворювань, органів травлення, судин, серця. Шалімов запровадив нові методи операцій при захворюваннях органів травлення, серця, онкологічних захворюваннях тощо.

Під керівництвом Шалімова проведено першу в Україні операцію пересадки серця. Досі таких операцій у Київському інституті клінічної й експериментальної хірургії імені Олександра Шалімова проведено вже 4.

у 1998 році академіка Шалімова визнано «Людиною планети». До смерті у 2006 році він також був Почесним директором Інституту клінічної й експериментальної хірургії НАН України, Героєм України.

Надгробок Олександра Шалімова на Байковому цвинтарі

Поховано Олександра Шалімова на Байковому цвинтарі в Києві (ділянка № 52а).

Світогляд[ред.ред. код]

О. Шалімов — росіянин, але комфортно почувався і в українському політичному та культурному середовищі. «Я лікар, і найголовніша політика для мене — щоб людям не боліло, незалежно від того, якої вони національності. Найкращі й найплідніші роки я провів в Україні і, сподіваюся, дав українському народові, медицині колись республіки, а тепер незалежної держави чимало. Що ж до української культури, зокрема мови, то вона мені дуже подобається, її добре знає моя родина. Знаю мову й я, проте не настільки добре, щоб вільно спілкуватися з тими, хто її знає досконало. Українські ж пісні такі гарні, мелодійні й душевні, що їх просто гріх не любити.

Моя дружина Сусанна Миколаївна, любить розповідати, що я колись покорив її українською піснею „Ой ви очі волошкові, мов троянди пелюстки, вуста…“. Якщо ви спитаєте мене, чи потрібна державі державна українська мова? Безперечно, це один з наймогутніших стовпів державності, на якому держава тримається. Це також ознака здоров'я нації, без якого не буде фізичного здоров'я», — цитату взято з книжки історика Ігоря Шарова 100 сучасників: роздуми про Україну.

До 100-річчя від дня народження[ред.ред. код]

З нагоди ювілею 23 січня 2018 року вводиться в обіг пам’ятна монета України «Олександр Шалімов» номіналом 2 гривні. Монету виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування – «спеціальний анциркулейтед», маса – 12,8 г, діаметр – 31,0 мм, тираж – 35 000 штук. Гурт монети – рифлений.
На аверсі монети розміщено: праворуч – малий Державний Герб України, над яким зображено рік карбування монети 2018; ліворуч від нього – вертикальні написи: Україна (угорі) та позначення номіналу 2 гривні (унизу); у центрі на дзеркальному тлі – стилізовану композицію: рука хірурга із скальпелем в оточенні «дерева життя» та написи: Учись/протягом/усього життя,/ працюй,/ не вважаючи себе/найрозумнішим,/і не опускай рук/ у разі невдачі/О.Шалімов; логотип Банкнотно-монетного двору НБУ (унизу).https://minfin.com.ua/ua/2018/01/15/31918368/
[1]

Література.[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. З 23 січня в обігу з'являться дві монети «Видатні особистості України».