Новосад Євген Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новосад Євген Іванович
Народився 21 травня 1920(1920-05-21)
Неслухів, Кам'янка-Бузький район, Львівська область, Україна
Помер 1 грудня 2008(2008-12-01) (88 років)
Фістервілл, Бакс, Пенсільванія, США
Діяльність психіатр
Alma mater Карлів університет і HU Berlin
Членство УЛТПА

Новосад Євген Іванович (21 травня 1920, с. Неслухів, Кам'яно-Бузького району, Львівщина — 1 грудня 2008 р., Фістервілл, Пенсільванія, США) — український науковець діаспори, доктор-психіатр, голова Українського лікарського товариства Північної Америки (УЛТПА).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у сім'ї відомого агронома Новосад Івана, управителя маєтком графа Тадеуша Дідушицького. Мати — Ірина Романишин — Лис. Євген мав двох братів: Івана та Мирослава, які також емігрували. У 1939 р. закінчив Академічну українську гімназію у Львові. У вирі Другої світової війни, по приходу радянської армії в Галичину, переїжджає із своїм старшим братом Іваном і групою галицьких патріотів до Німеччини у січні 1940 року. З Німеччини цього ж року переїжджає до Праги та вступає на медичний факультет Карлового Університету.

Восени 1940 року Євген Новосад призваний до 121-ї дивізії піхоти у Кенігсбергу, німецької армії. В ході війни брав участь в боях у Литві, Латвії, Естонії та в околицях Лєнінґраду. Проявивши свої медичні здібності Євген Новосад направлений з фронту на фахові військові курси та на курси медицини у Берлінському Університеті, а звідти по закінченні курсів, знов потрапив на фронт в околицях Познаня. Там 13 лютого 1945 p., потрапив до радянського полону. Д-р Новосад не раз згадував, як йому було важко і страшно у радянському полоні витримати, щоб не виявити, що він розуміє російську мову. Він вдавав із себе судетського німця, бо має слов'янське прізвище. Згодом Євген Новосад захворів на червінку і дістає звільнення до Берліна, як остаточного місця проживання. Восени 1947 року, віднайшовши своїх родичів і брата Мирослава в Реґенсбурзі в Баварії, переїздить туди.

У червні 1949 року Євген одружується з Іриною-Ольгою, дочкою знаного старшини Українських Січових Стрільців Михайла Савчина та Марії Оприско-Савчин. Сім'я Новосадів має трьох дітей: Роксоляну, Ірину та сина Ігоря.

У жовтні 1949 року родина Новосадів прибула у США. У зв'язку з труднощами, з якими зустрівся д-р Новосад він на певний час повернувся до Ґрацу на медичну практику. Повернувшись до Філадельфії, якийсь час працює в Назарет шпиталі, а пізніше у Філадельфії Стейт шпиталі, де практикує психіатрію. Працював асистентом директора у Медичній школі ім. Джеферсона.

Він стає членом різних наукових інституцій. Євген є засновником Товариства Українських Сеньйорів. Разом із д-ром Миколою Корниловим, д-ром Ємілем Гарасимом та д-ром Тетяною Цісик засновує Філадельфійський відділ Українського Лікарського Товариства Північної Америки.

Джерела[ред. | ред. код]