Норвезький Нобелівський комітет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Норвезький Нобелівський комітет (норв. Den norske Nobelkomité) щороку присуджує Нобелівську премію миру.

П'ятьох членів комітету призначає норвезький парламент, вони практично не представляють політичного характеру цього органу.

Історія[ред.ред. код]

Норвезький Нобелівський комітет в Осло
Норвезький Нобелівський комітет

Альфред Нобель помер в грудні 1896 року, та в січні 1897 року зміст його заповіту було відкрито. Його було написано в 1895 році. В його волі було прописано, що Нобелівська премія миру повинна присуджуватись тому, хто «... зробить найбільший, або найкращий внесок в дружні стосунки між націями; в скасування, або скорочення існуючих армій, та в проведення, або агітацію мирних з'їздів», і що частина спадкових грошей Нобеля повинна направлятись на цю премію. Фундація Нобеля управляє його активами. Інші Нобелівські премії мають присуджуватись Шведськими уповноваженими органами, в той час як відповідальність за Нобелівську Премію миру було покладено на Норвезький Парламент, точніше на 5 членів комітету, обраних ним. Повинно було бути створено новий орган — Норвезький Нобелівський комітет.

26 квітня 1897 року Норвезький Парламент прийняв зобов'язання призначати Нобелівський комітет, та 5 серпня того ж року формалізував процедуру обрання та терміну служби членів комітету. Перша Нобелівська премія миру була присуджена Жану Анрі Дюнану та Фредеріку Пассі. На початку свого існування комітет складався з діючих членів Парламенту, та щорічні звіти обговорювались на Парламентських сесіях. Ці щільні зв'язки з Норвезьким Парламентом були згодом послаблені, так що комітет став більш незалежним. Разом з цим в 1901 році було змінено назву комітету з Норвезького Нобелівського комітету на Нобелівський комітет Норвезького парламенту (норв. Det norske Stortings Nobelkomité), але в 1977 назву було змінено на попередню. Тепер чинні члени Парламенту не можуть мати членства в комітеті.

Однак комітет тепер складається головно з політиків. В кінці 1948 року система виборів була змінена, щоб зробити комітет більш пропорційним відповідно представлених партій у Парламенті. Ця система залишилась в силі, але була значно критикована. Були також пропозиції щодо включення не норвезьких членів до комітету, але цього досі не сталося.

Норвезькому Нобелівському комітету допомагає Норвезький інститут Нобеля, заснований в 1904 році. Комітет може отримати більше за 100 номінацій, та попросити інститут Нобеля дослідити близько 20 кандидатів. Директор інституту Нобеля також займає посаду секретаря Норвезького комітету Нобеля.

Діючі члени комітету[ред.ред. код]

  1. Турбйорн Ягланд (Thorbjørn Johansen)
  2. Касі Куллман Файв (Karin Cecilie «Kaci» Kullmann Five)
  3. Сіссель Марі Рьонбек (Sissel Marie Rønbeck)
  4. Інгер-Марі Йттерхорн (Inger-Marie Ytterhorn)
  5. Агот Валлє (Ågot Valle)

Посилання[ред.ред. код]