Норвезький Нобелівський комітет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Норвезький Нобелівський комітет (норв. Den norske Nobelkomité) щороку присуджує Нобелівську премію миру.

П'ятьох членів комітету призначає норвезький парламент, вони практично не представляють політичного характеру цього органу.

Історія[ред. | ред. код]

Норвезький Нобелівський комітет в Осло
Норвезький Нобелівський комітет

Альфред Нобель помер в грудні 1896 року, та в січні 1897 року зміст його заповіту було відкрито. Його було написано в 1895 році. В його волі було прописано, що Нобелівська премія миру повинна присуджуватись тому, хто «... зробить найбільший, або найкращий внесок в дружні стосунки між націями; в скасування, або скорочення існуючих армій, та в проведення, або агітацію мирних з'їздів», і що частина спадкових грошей Нобеля повинна направлятись на цю премію. Фундація Нобеля управляє його активами. Інші Нобелівські премії мають присуджуватись Шведськими уповноваженими органами, в той час як відповідальність за Нобелівську Премію миру було покладено на Норвезький Парламент, точніше на 5 членів комітету, обраних ним. Повинно було бути створено новий орган — Норвезький Нобелівський комітет.

26 квітня 1897 року Норвезький Парламент узяв зобов'язання призначати Нобелівський комітет, та 5 серпня того ж року формалізував процедуру обрання та терміну служби членів комітету. Перша Нобелівська премія миру була присуджена Жану Анрі Дюнану та Фредеріку Пассі. На початку свого існування комітет складався з діючих членів Парламенту, та щорічні звіти обговорювались на Парламентських сесіях. Ці щільні зв'язки з Норвезьким Парламентом були згодом послаблені, так що комітет став більш незалежним. Разом з цим в 1901 році було змінено назву комітету з Норвезького Нобелівського комітету на Нобелівський комітет Норвезького парламенту (норв. Det norske Stortings Nobelkomité), але в 1977 назву було змінено на попередню. Тепер чинні члени Парламенту не можуть мати членства в комітеті.

Однак комітет тепер складається головно з політиків. В кінці 1948 року система виборів була змінена, щоб зробити комітет більш пропорційним відповідно представлених партій у Парламенті. Ця система залишилась в силі, але була значно критикована. Були також пропозиції щодо включення не норвезьких членів до комітету, але цього досі не сталося.

Норвезькому Нобелівському комітету допомагає Норвезький інститут Нобеля, заснований в 1904 році. Комітет може отримати більше за 100 номінацій, та попросити інститут Нобеля дослідити близько 20 кандидатів. Директор інституту Нобеля також займає посаду секретаря Норвезького комітету Нобеля.

Діючі члени комітету[ред. | ред. код]

  1. Турбйорн Ягланд (Thorbjørn Johansen)
  2. Касі Куллман Файв (Karin Cecilie «Kaci» Kullmann Five)
  3. Сіссель Марі Рьонбек (Sissel Marie Rønbeck)
  4. Інгер-Марі Йттерхорн (Inger-Marie Ytterhorn)
  5. Агот Валлє (Ågot Valle)

Посилання[ред. | ред. код]