Нобелівський комітет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Два з Нобелівських комітетів (з фізики та хімії), а також Комітет присудження премії з економіки, розташовані в Шведській королівській академії наук
Нобелівський комітет з фізіології та медицини розташований в Каролінському Інституті
Нобелівський комітет з літератури розташований в Шведській академії
Норвезький Нобелівський комітет, що призначається Стортингом, має свій власний допоміжний орган у формі Норвезького Нобелівського Інституту

Но́белівський коміте́т — робочий орган відповідальний за більшу частину роботи при виборі лауреатів на отримання Нобелівської премії. Всього існує п'ять Нобелівських комітетів, по одному на кожну з Нобелівських премій.

Нобелівські комітети з чотирьох премій (з фізики, хімії, фізіології та медицини та літератури) є робочими органами своїх відповідних присуджувальних організацій — Шведської королівської академії наук, Каролінського інституту та Шведській академії. Ці чотири Нобелівські комітети лише пропонують кандидатури лауреатів, тоді як кінцеве рішення приймається більшими зборами — Шведською королівською академією наук присуджуються премії з фізики[1] та хімії[2], Шведською академією — з літератури[3] та 50 членами Нобелівських зборів Каролінського інституту — з медицини та фізіології[4][5].

П'ятий Нобелівський комітет — Норвезький Нобелівський комітет (всі п'ять членів якого призначаються Норвезьким парламентом Стортингом), відповідальний за Нобелівську премію миру та має особливий статус, оскільки він є як робочим органом з вибору кандидатів у Нобелівські лауреати, так і присуджувальним органом з цієї премії[6].

Присудження Нобелівської премії з економіки відбувається таким же чином як і присудження вищенаведених п'яти Нобелівських премій, але відповідний комітет називається Комітетом присудження премії з економіки на честь Альфреда Нобеля. Комітет обирається Шведською королівською академією наук[7][8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]