Носаль Михайло Андрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Носаль Михайло Андрійович

Носаль Михайло Андрійович (нар. 12 квітня 1886 р., поблизу м. Люблін, Польща — пом. 8.10.[1]1950 р.) — травознавець, фітотерапевт. Почесний громадянин Рівного.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в українській родині. Закінчив духовне училище, семінарію служив священиком на Холмщині, Могилевщині, на Волині. Михайло Андрійович захоплювався рослинознавством[2], знав латину, польську, німецьку, французьку мови, мав велику бібліотеку, в якій були зібрані книги з хімії, фармації, фізіології людини.

У 1926 році травник Михайло Носаль був учасником рільничої виставки у Познані, де його нагородили срібною медаллю. Згодом він одержав похвальний лист від міністра сільського господарства Польщі за участь у промислово-рільничій виставці у Володимирі-Волинському в розділі «Плантації лікарських рослин».

У 1929–1935 рр. — священик у Дубно, настоятель Свято-Іллінського собору. З 1935 р. — у Рівному, священик Свято-Успенської церкви.

У 1942 році Михайло Андрійович писав:

« Із перших свідомих днів свого життя я займаюся збіркою зіль лічничих і уважно стежу за тим, який вплив на організм людини має окрема лікарська рослина. Уся моя священича практика проходила по селах... Коли село положено на 50 кілометрів від міста, а до волосного фельдшера 24–30 верстов, то в тяжких недугах при невилазному болоті та весняній розторопі за що візьмешся як не за лікарські рослини... Я безкінечне число разів бачив, як діяльна їх сила виривала людей із рук смерті. У лікуванні рослинами за своє життя придбав багато практичного досвіду, і про лікарські зілля маю таке знання, як і в пастирській практиці. Щоб «не забирати» з собою усього того, що знаю про лікарські зілля, з однієї сторони, а з другої, щоб це святе знання учинити насліддям усього народу, я написав книгу про лікарські рослини. Вона носить титул: «Волинські скарби — рослини лікарські (збір, сушка, переховування та застосування в медицині науковій та народній). Підручник для народу».

Але тільки по Другій світовій війні, у 1958 році побачила світ книга «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі». Автори: Михайло Андрійович Носаль і його син Іван Михайлович Носаль.

Похований на околиці села Тютьковичі на кладовищі.[3]

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

2001 року у м.Рівне на подвір'ї Свято-Успенської церкви, де Михайло Носаль слугував протоієреєм останніх 15 років свого життя, поряд із дзвіницею на його честь встановлено пам'ятний знак.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Носаль Михайло Андрійович (Укр). Процитовано 9.9.19. 
  2. РОСЛИНОЗНАВСТВО - наука про вирощування рослин. Вона потребує знань не тільки з ботаніки, а й з гідротехніки, теплотехніки, хімії.
  3. Рівненська обласна бібліотека для молоді — Носаль Михайло Андрійович (1886-1950) (Укр.). Процитовано 9.9.19р.. 

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]