Нюй-ва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нюй-ва (女媧)
Nuwa2.jpg
Зображення богині Нюй-ва, давньокитайський малюнок
Міфологія: Давньокитайська
Місцевість: Китай
Брати/сестри: Фу-сі
Чоловік: Фу-сі
Атрибути: Тіло змії
Зображення у Вікісховищі?

Нюй-ва (*女媧) — міфічна китайська володарка. У давньокитайській міфології архаїчне жіноче божество. Інше ім'я Нюй-гуа.

Ім'я та походження[ред.ред. код]

Елемент «Нюй» значить «жінка», елемент «ва» погано піддається дешифруванню. Американський синолог Е.Шефер гіпотетично тлумачить «ва» як «жаба», вважаючи, що спочатку Нюй-ва могла шануватися як дух дощових калюж, що представляється у вигляді мокрих, слизьких тварюк. Китайський вчений Вень Ідо визначав ім'я Нюй-ва як жіночу іпостась гарбуза-горлянки, що пов'язується з широко поширеними у народів Східної та Південно-Східної Азії міфами про чудесне народження першопредков з гарбуза. Проте у поемі «Тянь вень» («Питання до Неба») Цюй Юаня, де вперше згадується Нюй-ва, і в більш пізніх пам'ятках відсутні відомості, що підтверджують обидві гіпотези.

Вигляд[ред.ред. код]

У всіх пам'ятках межи н. е., а також в образотворчому мистецтві Нюй-ва має вигляд напівжінки-напівзмії (в деяких описах у неї ще голова бика).

На рельєфах початку н. е. Нюй-ва зображується в більшості випадків разом з Фу-сі, обидва — в образі людино-зміїв, причому хвости їх переплетені — символ подружньої близькості. З'єднання Фу-сі і Нюй-ва в подружню пару відбулося відносно пізно (може бути до межі н. е.), але тільки у IX ст. у поета Лу Туна Нюй-ва названа дружиною Фу-сі. Згідно з " Ду і чжи " («Опис неповторного і дивного») Лі Жуна, коли всесвіт був тількищо створена, Нюй-ва жила зі своїм братом Фу-сі в горах Куньлунь. Вони вирішили стати чоловіком і дружиною, але засоромилися. Тоді брат привів Нюй-ва на вершину Куньлуня і вимовив заклинання: « Якщо небу завгодно, щоб ми одружилися, нехай дим спрямується стовпом вгору; якщо ні, — нехай дим розсіється». Дим піднявся стовпом.   

Атрибутом Нюй-ва на стародавніх рельєфах є або тростинний губний органчик — шен, винахід якого їй приписується, або кутник — символ квадрата, тобто землі, а також диск Місяця в руках — символ жіночого начала — інь.

Місце у міфах[ред.ред. код]

Спочатку вона шанувалася як прародителька племен ся (у середній течії Хуанхе), в основі її культу, лежить культ змії, пов'язаний з культом матері-прародительки.

За одним з пізних міфів Нюй-ва ліпила людей з глини, але робота була вкрай складна, вона стала опускати в глиняну рідину мотузку і, висмикуючи, струшувати її. З неї летіли на землю грудочки і виходили люди, від яких пішли бідні і нізкородні. Знатні і багаті походять від тих, кого Нюй-ва виліпила своїми руками.

Також Нюй-ва приписується встановлення обряду одружень. Як богині одружень під ім'ям Гао-мей (高禖 гао — «високий», мей — жертвоприношення з молінням про дарування дітей) їй поклонялися, щоб позбутися від безпліддя і отримати потомство, на її честь виконувалися танці еротичного характеру.  

Нюй-ва приписується також відновлення космичної рівноваги, порушеної катастрофою, коли обрушилися чотири межі землі (за однією з версій, від удару духу вод Ґун-ґуна у гору Бучжоу). Нюй-ва розплавила різнокольорові камені і зачинила дірку у небі, потім відрубала ноги у гігантської черепахи і підперла ними небо з чотирьох сторін землі.

Одночасно вона боролася і з водами, що розлилися, намагаючись влаштувати загати, і вбила чорного дракона (Хей-луна) — втілення нечисті.  

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Marcel Granet: Das chinesische Denken. Inhalt — Form — Charakter. München 1980, S. 261