Ніда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Будинок Томаса Манна
Старий цвинтар
Кав'ярня у Ніді
Нова католицька церкова у Ніді

Ні́да (лит. Nida) — селище на Куршській косі в Литві, входить до складу Нярінги, є її адміністративним центром. Населення — 1650 жителів.

Історія[ред.ред. код]

Перші згадки поселення з такою назвою в хроніках Тевтонського ордена відносяться до 1429 і 1497 років, проте тодішня Ніда знаходилася за два кілометри на південь від нинішнього селища. Через загрозу від блукаючих дюн в 1784 році селище було перенесене на своє нинішнє місце. До 1945 року Ніда входила до складу Східної Пруссії.

У 1874 році на дюні Урбас був побудований маяк. Пізніше він був знищений німецькими військами, але після війни був відновлений радянською владою.

У 1923 році північна частина Куршської коси анексована Литвою разом з Клайпедським краєм. У 1939 повернена нацистською Німеччиною, а після Другої світової війни увійшла до складу Литовської РСР. Ніда і інші селища на литовській половині Коси (Юодкранте, Прейла і Пярвалка) були об'єднані в місто Нярінга, робилося це для спрощення адміністративного управління селищами, які, будучи розташовані на відстані кілометрів один від одного, ніколи не утворювали єдиного міста.

У 1970-х роках Ніда і решта селищ литовської половини коси стали закритим курортом для партійної номенклатури. Завдяки строгим обмеженням на забудову, забороні на промислову діяльність і субсидіям Ніда і навколишні території залишилися чистими і незабрудненими.

Ніда на початку XXI століття[ред.ред. код]

В наші дні кількість туристів, відвідуючих Ніду залишається досить низькою (близько п'ятдесяти тисяч щороку) через малу кількість місць для розміщення (оскільки в Ніді дозволяється тільки перебудовувати старі будинки або будувати нові будинки на місці старих, забудовувати ж вільну територію не можна), дуже високі ціни на розміщення, необхідність платити за поромну переправу в Клайпеді і за право на в'їзд на територію коси.

В основному Ніду відвідують туристи з Литви, Латвії, Росії і Німеччини.

З 2000 у Ніді щороку проводиться фестиваль джазу. У селищі і його околицях туристи можуть оглянути дюни (одні з найвищих в Європі), великий сонячний годинник, етнографічний музей, музей бурштину і неоготичну церкву 1888 року споруди. Поряд з селищем розташований кемпінг.

Відомі особистості, пов'язані з Нідою[ред.ред. код]

Лауреат Нобелівської премії з літератури Томас Манн жив у Ніді з 1930 по 1932. Його будинок зберігся, і зараз там знаходиться культурний центр, присвячений письменникові, і невелика меморіальна експозиція.