Обсерваторія Скалнате Плесо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Обсерваторія Скалнате Плесо
Observatory Skalnate pleso.jpg
Оригінал назви Skalnaté pleso observatory
Організація Астрономічний інститут Словацької академії наук
Код 056  (спостереження)
Розташування озеро Скалнате, Високі Татри, Словаччина
Координати
Висота 1 786 м
Дата відкриття 1943
Сайт: http://www.ta3.sk/l3_sk.php?p3=spo

Обсерваторія Скалнате Плесо (словац. Skalnaté pleso observatory)астрономічна обсерваторія в горах Словаччини. Належить до Астрономічного інституту Словацької академії наук.

Заснована в 1943 році чеським метеорологом і астрономом Антоніном Бечваржем. Спочатку обсерваторія була обладнана трьома телескопами: рефлектором Цейса (D = 0,6 м, F = 3,29 м) й двома малими рефлекторами (діаметром близько 20 см), а також кількома бінокулярами 25×100. У 1961 був встановлений новий 30-см астрограф Цейса, який використовували для астрономічних спостережень за астероїдами та кометами. У 2001 астрограф був замінений 61-см рефлектором. Цей інструмент зараз обладнаний ПЗЗ-камерою і в основному використовується для фотометричних спостережень за астероїдами. У 1977 році старий 0,6-м рефлектор Цейса був замінений на новий Цейс-600. На Цейс-600 був встановлений фотоелектричний фотометр, який використовується для дослідження різних типів змінних зір (симбіотичних, катаклізмічних, нових, неправильних змінних).

На честь обсерваторії названо астероїд 2619 Скалнате Плесо. У цій обсерваторії було відкрито більшість комет і астероїдів, виявлених на території Словаччини.

У будівлі обсерваторії також розміщується метеорологічна станція, що належить Геофізичному Інституту (Братислава, Словаччина).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]