Оселедець чорноморський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оселедець чорноморський
Caspialosa kessleri pontica Dunai hering.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Оселедцеподібні (Clupeiformes)
Родина: Оселедцеві (Clupeidae)
Підродина: Alosinae
Рід: Пузанок (Alosa)
Вид: Оселедець чорноморський
Біноміальна назва
Alosa immaculata
Bennett, 1835
Синоніми
Alosa pontica (Eichwald, 1838)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Alosa immaculata
EOL logo.svg EOL: 204088
ITIS logo.svg ITIS: 572646
IUCN logo.svg МСОП: 907
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 379818

Оселедець чорноморський, також чорноморсько-азовський прохідний оселедець, дунайський оселедець (Alosa immaculata) — риба родини оселедцеві.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Прохідна риба Чорного та Азовського морів. Розповсюджена вздовж берегів Чорного моря, особливо в північно-західній частині. Входить в Дон, Дністер, Дунай, Південний Буг.

Будова[ред. | ред. код]

Довжина до 45 см (зазвичай до 30 см), вага до 1 кг. Тіло видовжене. Голова довга, вузька, в середньому 24 % довжині тіла. Зуби гарно розвинені на обох щелепах. Зябрових тичинок 47—69, в середньому 55, вони тонкі та недовгі, рівні або трохи коротші за зяброві пелюстки, зазвичай мають шипики. D III—IV 13-18; A II—III 16-20. Хребців 48-53. Черевних шипів 30-36. Пілоричних придатків 19-59. Спина та голова синьо-зелені, черево та боки — сріблясто-білі з рожевим відтінком. На зябрових кришках зазвичай є темна пляма.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Тривалість життя — до 7 років. Зграйна риба. Зустрічається на глибинах 3 — 90 м. Є дві форми оселедця — крупна (близько 30 см) та дрібна (до 20 см). Вони відрізняються швидкістю росту та строками нересту. Живиться зазвичай рибою (73 % — хамса, шпрот, тюлька), також ракоподібними (9,5 %). Зимує у Чорному морі біля берегів Кавказу, Болгарії, Румунії. Весною з'являється у Керченській протоці. Спочатку йде крупна форма оселедця, потім — дрібна. Заходить у річки з середини квітня до червня — липня. Молодь скочується у море у липні — вересні. На зиму у Чорне море спочатку виходить дрібна форма, потім крупна. Зворотний хід у море закінчується у листопаді — грудні.

Розмноження[ред. | ред. код]

Риби крупної форми досягають статевої зрілості у віці 3 — 5 років, дрібної на 2 рік. Нерестова міграція починається навесні, раніше йде крупна форма. Нерест порційний у травні — серпні, у річках, на великій відстані від гирла, при температурі 17,5—26° С. Ікра пелагічна, плодючість 34—49 тисячі ікринок. Молодь зносить течією у море, зазвичай у липні — серпні. В Азовське море молодь заходить у жовтні.

Значення[ред. | ред. код]

Цінна промислова риба.

Посилання[ред. | ред. код]