Оселедцеві (родина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оселедцеві
Час існування: ранній еоцен — сучасність

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Клюпеоїдні (Clupeomorpha)
Ряд: Оселедцеподібні (Clupeiformes)
Родина: Оселедцеві (Clupeidae)
Cuvier, 1817
Підродини

Alosinae
Clupeinae
Dorosomatinae
Ehiravinae

Посилання
Вікісховище: Clupeidae
Віківиди: Clupeidae
EOL: 6893
ITIS: 161700
NCBI: 55118
Fossilworks: 53981

Оселедцеві (Clupeidae) — родина риб ряду оселедцеподібних (Clupeiformes). Нараховують понад 50 родів та понад 200 видів.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Широко розповсюджені від субантарктики до Арктики, при цьому кількість родів та видів значна у тропічних водах, трохи менша у помірних, а в холодних трапляються одиничні види. Майже всі види живуть в океанах, лише деякі — у прісній воді. В Україні представники родини проживають у Чорному та Азовському морях, пониззях річок.

Будова

[ред. | ред. код]

Невеликі риби, розмірами від 2 см і дуже рідко — понад 50 см, тільки деякі прохідні оселедці мають розміри 75 см. Тіло витягнуте, стиснуте з боків. Спинний плавець один, розташований в середній частині спини. Луска циклоїдна. Дуже характерна відсутність прободних лусок бічної лінії на тілі, їх може бути тільки від 2 до 5 відразу за головою. У багатьох видів на череві є киль з загострених лусок. Зуби маленькі або відсутні. Плавальний міхур з'єднується каналом зі шлунком, а від переднього кінця міхура відходять два відростки, які заходять у вушні капсули черепа. Риби мають верхні та нижні міжм'язові кісточки. Забарвлення черева та боків сріблясте, спина темна.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Оселедцеві — зграйні пелагічні риби, більша частина видів — морські, деякі прохідні, прісноводних видів дуже мало. Це сильні, швидкі плавці. Основу раціону складає зоопланктон, крім того оселедцеві живляться фітопланктоном, і мальками риб. Морські види можуть здійснювати кормові міграції.

Значення

[ред. | ред. код]

Оселедцеві мають дуже важливе промислове значення. Представники родини складають до 20% світового вилову риби. Мають дуже ніжне на смак та жирне м'ясо. У продаж потрапляють зазвичай у солоному, свіжозамороженому вигляді або у вигляді консервів. Також оселедцеві вживаються у копченому, смаженому, маринованому вигляді. В Україні велике значення як об'єкти промислу мають тюлька звичайна та оселедець чорноморський.

Перелік родів

[ред. | ред. код]

Роди, що раніше зараховувались до родини Оселедцевих, а тепер належать до інших родин:

Посилання

[ред. | ред. код]