Ох

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ох — українська мітична істота, правитель Лісового Царства. З'являється у казці з назвою «Ох», де описується як низького зросту дід, увесь зеленого кольору з довгою бородою.[1] З'являється після того, як хтось, сівши на пеньок, вигукує слово «ох». З'являється він нізвідки, просто на пеньку. Точний вік Оха невідомий, однак він є правителем Лісового Царства і, судячи з цього, він існував стільки, скільки й Лісове Царство.

Місце проживання

[ред. | ред. код]

Ох живе в Лісовому Царстві під землею, у зеленому будинку, а там всередині — все зелене: і жінка його, і діти, і страви, одне слово — усе. Має господарство і власну «ділянку» серед лісу. До таємничого Лісового Царства може потрапити тільки він з власної волі. Повертається з пенька, на якому з'явився, і може брати з собою людей.

Зовнішність

[ред. | ред. код]

Ох має зріст до 100 см і масу до 20 кг. Увесь його одяг і шкіра зелених відтінків. Також має довгу зелену бороду. Носить солом'яного капелюха й може переміщатися у просторі. Вік його невідомий. Він може налічувати кілька тисяч років, або ж стільки, скільки й ліс.

Характер

[ред. | ред. код]

Оху притаманна хитрість, він уміє чаклувати й використовує це для власного добра.[2] Достатньо егоїстичний, бажає мати рабів для полегшення своєї праці та, можливо, «пенсію». Також полюбляє обманювати, але й це використовує нечасто. Люди, які постаріли, йому користі не дають, тому він їх виганяє. У казці така людина з'являється й розповідає таємницю Оха. Казка описує його як діда з білою бородою, у білому одязі.[3]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ох - персонаж української міфології. Чарівний світ.UA (укр.). Процитовано 24 січня 2022.
  2. Чернюк С.Л. Міфологічна основа української народної казки «Ох»// Літературознавчі студії.– Вип.4. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2010. – С.173-178.
  3. Наумовська Олеся. ”Лісовий цар Ох”: парадигма різночасових модифікацій семантики і функції казкового образу потойбічного духа. - Література. Фольклор. Проблеми поетики / Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — Київ, 2014. — Вип. 40.

Посилання

[ред. | ред. код]