Згадай про Флеба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Згадай про Флеба
Consider Phlebas
Banksphlebas.jpg
Жанр науково-фантастичний роман
Автор Ієн Бенкс
Мова англійська мова
Видавництво Macmillan Publishers
Опубліковано 1987
ISBN-13: 978-84-270-1554-8, 978-0-333-45430-5
ISBN-10: 0-333-45430-8, 84-270-1554-2

«Згадай про Флеба» (англ. Consider Phlebas) – науково-фантастичний роман шотландського письменника Ієна Бенкса. Вперше опублікований в 1987 році. Це перший опублікований роман Бенкса про Культуру (гедоністичне, соціалістичне, анархічне суспільство біологічних та штучних істот галактичного масштабу). Назва твору взята з поеми Томаса Еліота «Спустошена земля»[1].

Короткий зміст[ред.ред. код]

Війна двох галактичних мегацивілізацій – гедоністичної анархо-комуністичної Культури та Ідіранської імперії. Війна, що розтягнулась на 48 років та один місяць. Війна, в яку Культура втягнулась, щоб врятувати свій душевний спокій – найцінніше, що мала… Війна, яку ідірани почали, оскільки розуміли: джихад повинен розширюватись, щоб не стати беззмістовним. Загальна кількість жертв – 851,4 мільярди. Втрати кораблів 91 215 660. Кількість знищених планет – 53.

«Пам’ятай про Флеба» - один з невеликих епізодів цієї війни. Епізод, основні дії якого розвиваються на планеті під назвою Світ Шара... Головний герой книги — Бора Хорза Гобучул — представник штучної раси перевертнів. Він є ідеологічним противником Культури, і тому працює агентом на ідіранців. Хорза отримує завданя добратись до одного з технологічних секретів Культури – штучного інтелекту (Розуму) космічного корабля, який у результаті бою з ідіранами, рятуючись, здійснив гіперстрибок на одну з «нейтральних» планет. Складність полягає в тому, що на планеті немає живих істот – тамтешнє населення знищило саме себе в результаті біологічної війни. І тепер планета контролюється таємничою сутністю Дра’Азон, з могутністю якої не бажає зв’язуватись ні Культура, ні Ідіранська імперія.

Роман написаний в пригодницькому стилі. Культура, її життя, показані тільки окремими епізодами та натяками. Більшість персонажів до неї не належать, а є представниками «третього світу» Галактики. Головний герой — її противник, бо не бачить у її ідеології нічого святого. Світогляд ідіранців релігійний, у ній сенс їхнього життя, тоді як у житті культурян немає жодного сенсу — вони вже подолали цей забобон, живуть, тому що живеться, безтурботно й для власного задоволення. Більшість із них навіть не знає про війну — це десь далеко й нецікаво. Винятком є лише Особливі обставини, які вважають, що їм усе дозволено, бо вони безгрішні, а мета їхня шляхетна. Ставлення до Культури не-окультурених — неприязнь із домішкою заздрості. Це дуже нагадує сьогочасне ставлення до цивілізованого першого світу.

Дрібні факти[ред.ред. код]

  • «Пам’ятай про Флеба» була написана одразу після «Осиної фабрики», але автор тимчасово залишив цей проект і повернувся до нього згодом, дещо перепрацювавши його.
  • Серед фанатів серії «Культура» точаться суперечки, з якого саме роману слід починати знайомство з циклом. «Пам’ятай про Флеба» написана раніше, але «Гравець ігор», на думку багатьох дещо легший для початкового сприйняття.
  • У своєму інтерв’ю Бенкс заявив, що однією з ідей в «Пам’ятай про Флеба» було спростувати поширене в науковій фантастиці кліше, за яким, окрема особа може значно впливати на хід історії. Наприкінці книги він спеціально вводить розділи, де розповідає про подальший перебіг історії. Завдяки ним кожен самостійно може оцінити вплив подій, що відбуваються в романі, на загальний хід війни. Бенкс вважає, що насправді реально вплинути на події справді великих масштабів окремій особі майже неможливо.

Переклади[ред.ред. код]

Книга українською мовою не перекладалася[джерело?], є російський переклад під назовою «Вспомни о Флебе».

Посилання[ред.ред. код]

Рецензія на книгу на сайті www.sfreviews.net (англ.)

Виноски[ред.ред. код]

  1. Еліот Т. «Спустошена земля» — журнал «Всесвіт», 2014 рік, № 9-10. Переклав Остап Українець.