Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи (Київ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи
Меморіальний комплекс «Пам'ятник Жертвам Чорнобильської трагедії» на розі проспекта Перемоги і вулиці Чорнобильської Київ.JPG
Пам'ятник жертвам Чорнобильської катастрофи був відкритий 26 квітня 1994 року

50°27′19″ пн. ш. 30°20′50″ сх. д. / 50.45528° пн. ш. 30.34722° сх. д. / 50.45528; 30.34722Координати: 50°27′19″ пн. ш. 30°20′50″ сх. д. / 50.45528° пн. ш. 30.34722° сх. д. / 50.45528; 30.34722
Статус пам'ятка історії місцевого значення[1]
Країна

Україна Україна

Розташування Київ, вул. Чорнобильська
Архітектор М. І. Кислий
Скульптор В. А. Чепелик
Матеріал мідь
Встановлено 1994
Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи (Київ) is located in Україна
Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи (Київ)
Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи (Київ) (Україна)

Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи — меморіальний комплекс в Києві, присвячений жертвам ядерної аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції; розташований у Святошинському районі у ландшафтному парку на перетині Чорнобильської вулиці з проспектом Перемоги.

Пам'ятник жертвам Чорнобильської катастрофи був відкритий 26 квітня 1994 року. Автори пам'ятника — скульптор Володимир Чепелик та архітектор Микола Кислий. Зведений коштом Київської міської державної адміністрації, Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на внески комерційних підприємств.

У 1996 році в складі меморіального комплексу на алеї встановлені стели пам’яті з викарбуваними іменами ліквідаторів-мешканців Святошинського району, що загинули внаслідок Чорнобильської катастрофи. У 2001 році поруч зведено храм Святителя Феодосія Чернігівського в пам'ять жертв Чорнобильської катастрофи, а у 2002 році — дзвіницю-музей[2].

Опис[ред.ред. код]

На невеликому пагорбі, оточеному зі сторони парку півколом кам’яного муру, розміщена центральна скульптурна композиція. Висота муру становить 0,50—1 м, в його центрі вмонтовано бронзову таблицю з викарбуваним текстом-присвятою на тлі рельєфного зображення знаку радіаційної небезпеки. Скульптурну композицію, виконану з міді, утворюють символи «мирного атому» та журавлиного ключа. Чотири еліпсоїди електронних орбіт, що позбавлені організованого руху навколо спільного сталого центру, разом ніби утворюють смертоносні обійми, в яких гинуть птахи. Загальна висота пам'ятного знаку становить 8,5 м.

Поруч на меморіальній алеї пам'яті встановлено п’ять гранітних стел з іменами мешканців району, померлих внаслідок Чорнобильської катастрофи. На вертикальній титульній стелі на фасадному боці вигравірувана присвята, а нижче наведено список загиблих, який продовжується на встановлених послідовно чотирьох інших напівгоризонтальних стелах. На зворотному боці титульної стели у верхній частині зображений саркофаг четвертого енергоблоку ЧАЕС, до якого веде шлях зі свічками пам’яті; контури обгорілої сосни ліворуч нагадують хрест; нижче вигравірувано поетичні рядки, під якими зображені дві троянди:

« Із могилою поруч і побіля ЧАЕС
Біля мертвої Прип’яті — дерево-Хрест.
Тих, що впали у квітні, мов у гарті війни,
Просить дерево пам’яті: «Пом’яни, пом’яни…»
 »

Примітки[ред.ред. код]

  1. Наказ Міністерства культури і туризму України від 24.09.2008 № 1001/0/16-08
  2. Сайт спілки інвалідів Чорнобиля Святошинського району

Джерела[ред.ред. код]

  • Ганна Королевська, Марина Протас. Пам'ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи // Звід пам'яток історії та культури України: Київ: Енциклопедичне видання. Кн. 1, ч. 2.: М-С. — К.: Голов. ред. Зводу пам'яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2004 (стор. 484).

Посилання[ред.ред. код]