Звід пам'яток історії та культури України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Звід пам'яток історії та культури України — енциклопедичне видання, в якому будуть представлені статті про основні пам'ятки археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва.

Задумано підготувати 28 томів «Зводу» — по тому кожної області, Автономної республіки Крим, містам Києву і Севастополю та українським пам'яткам зарубіжжя.

Історія підготовки[ред.ред. код]

Підготовка «Зводу» розпочалася за рішенням Ради Міністрів від 3 вересня 1982.

У 24 областях України, Автономній Республіці Крим, Києві і Севастополі почали діяти редакційні колегії та авторські колективи.

Сприяли підготовці томів «Зводу» Укази Президентів України щодо підготовки і видання «Зводу», видані у грудні 2000 і в листопаді 2007.

Сьогоднішній день[ред.ред. код]

На сьогоднішній день роботу з підготовки томів «Зводу» очолює Головна редакційна колегія на чолі з академіком В. Смолієм, Редакційна рада — на чолі з віце-президентом НАН України В. Литвином.

Науково-методичну допомогу здійснюють Інститути історії України, археології, мистецтвознавства, фольклористики та етнографії НАН України, архітектурні установи. Координує зусилля авторських колективів Центр підготовки «Зводу» пам′яток історії та культури України Інституту історії України НАН України.

Методологія[ред.ред. код]

Основним критерієм відбору пам'яток до цього унікального видання має бути їх значення для розкриття вирішальних етапів історичного, соціально-економічного та культурного розвитку України, процесу її становлення як незалежної держави. При підготовці «Зводу» приділяється увага всім історичним періодам, значимим явищам та персоналіям крізь призму пам'яток історії та культури. Це стосується також і тих сторінок української історії, котрі з ідеологічних міркувань не знайшли докладного й об'єктивного висвітлення за радянської доби. Так, на сторінках «Зводу» висвітлюються пам'ятки, пов'язані з функціонуванням Української Центральної Ради, Української Держави, Директорії тощо. Уважного ставлення потребують також пам'ятки, пов'язані з історією українського козацтва, Другою світової війною тощо. До енциклопедичного видання потрапляють імена невинно репресованих діячів, серед яких чимало визначних представників інтелігенції та інших.

Кожен том «Зводу» складатиметься з ґрунтовного вступу про історико-культурну спадщину області (міста), статей про окремі пам'ятки; буде багато ілюстрований, у ньому вміщуватимуться численні картографічні матеріали, плани, схеми. Обсяг тому в середньому становитиме від 100 і більше авторських аркушів. Деякі з томів складатимуться з кількох книг.

Стан випуску матеріалів[ред.ред. код]

Вийшли у світ 1, 2 і 3 частини першої книги Київ (1999, 2004, 2011). Відповідальний редактор тому — академік Петро Тронько, заступник відповідального редактора — професор В'ячеслав Горбик. Численним колективом авторів виявлено, обстежено та описано 2450 об'єктів історико-культурної спадщини міста. Це видання вже надає значну не тільки теоретичну, а й практичну допомогу науковцям, представникам державних структур та широкому колу людей, що цікавляться культурною спадщиною України.

Частково опрацьовано матеріали томів по містах Севастополю, Львову. Значні здобутки в підготовці томів по Київській, Хмельницькій, Сумській, Житомирській, Донецькій, Івано-Франківській, Херсонській, Чернівецькій, Чернігівській областях. Передовсім, це було обумовлено дієвою та конкретною підтримкою місцевих органів влади, які, незважаючи на фінансові труднощі, усвідомили значення «Зводу» пам'яток для збереження української культури.

Затримка з підготовкою та виходом «Зводу» перш за все пояснюється недостатнім фінансуванням, яке проводиться в значній мірі за рахунок місцевих бюджетів. Підготовка та вихід томів «Зводу» активізує пошукову роботу, виявлення пам'яток, піднімає їхнє збереження на новий рівень.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Актуальні проблеми виявлення і дослідження пам'яток історії та культури (на матеріалах Зводу пам'яток історії та культури України). — К.: Інститут історії України НАНУ, 1999. — Ч. 1 — 303 с.; Ч. 2. — 255 с.
  • Горбик В. Багатотомний «Звід пам'яток історії та культури України» — наукова база складання державного реєстру нерухомих об'єктів історико-культурної спадщини // Пам'яткознавчі студії в Україні: теорія і практика. — К.: Інститут історії України НАНУ, 2007. — С. 93-112.
  • Теоретичні та науково-методичні засади підготовки статей про пам'ятки історії до «Зводу пам'яток історії та культури України». — К.: Інститут історії НАНУ, 2011. — 272 с.
  • Ковпаненко Н. Проблеми висвітлення мистецької спадщини у «Зводі пам'яток історії та культури України». — К.: Інститут історії НАНУ, 2011. — 120 с.
  • Горбик В., Денисенко Г. «Звід пам'яток історії та культури України» у дослідженні і охороні культурної спадщини: досвід, проблеми, перспективи. — К.: Інститут історії НАНУ, 2012. — 192 с.