Пам'ятник Олександрові Пушкіну (Київ, погруддя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник Олександрові Пушкіну

Типпам'ятник
скульптура[d] і втрачена скульптура[d]
Статус спадщинипам'ятка історії місцевого значення України
Країна Україна
РозташуванняКиїв
Матеріалбронза
Засновано1899

CMNS: Пам'ятник Олександрові Пушкіну у Вікісховищі

Пам'ятник (погруддя) Олександрові Пушкіну в Києві — колишній російський імперський пам'ятник-погруддя російському поетові Олександру Пушкіну в місті Києві, що існував у 1899—2022 роках. Був найстарішим пам'ятником Пушкіну в Києві. 11 жовтня 2022 року, після масованого ракетного обстрілу України Росією, скинутий з постамента невідомими. При цьому бюст зазнав пошкоджень[1]. Знищення історичної пам'ятки «присвятили» лейтенанту Збройних сил України Денису Антіпову на псевдо «Бук»  — відомому громадському активісту, викладачу корейської мови в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, який загинув у травні 2022 року в бою з російськими окупантами[2].

Постамент

Пам'ятник представляв собою бронзове погруддя Пушкіна, яке було встановлене на базальтовій колоні-постаменті. Постамент — шестигранна колона заввишки 2 м, виготовлений київським майстром Скіавоні. Розташовувався перед Національним транспортним університетом на розі вулиці Івана Мазепи та вулиці Михайла Омеляновича-Павленка на площі Слави. Автор — скульптор Р. Р. Бах. На колоні золотими літерами було висічено: «Александру Сергѣевичу Пушкину Кіево-Печерская Гимназія. 1799. 26 мая 1899».

Загальна висота пам'ятника становила — 3,1 м, постамент — 2,5 м, погруддя — 0,6 м.

Історія

[ред. | ред. код]

Напередодні 100-річчя від дня народження Олександра Пушкіна в Києво-Печерській гімназії було подано пропозицію про встановлення пам'ятника видатному російському поетові, задля чого серед викладачів і вихованців гімназії було оголошено проведення підписки коштів, за якою вдалося зібрати 900 карбованців, що було цілком достатньо для встановлення скромного пам'ятника[3].

Бюст, виготовлений з бронзи, був привезений з Санкт-Петербурга, а відлито його за проєктом скульптора Роберта Баха було фірмою Берто[4].

Пам'ятник Пушкіну було урочисто встановлено 26 травня (7 червня) 1899 року, до 100-річчя народження поета, на розі вулиці Нікольської та Еспланадної.

Зображення

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. На площі Слави знесли бронзове погруддя Пушкіна. hmarochos.kiev.ua. 11 жовтня 2022.
  2. У Києві знесли один із пам'ятників Пушкіну. Історична правда. 11 жовтня 2022.
  3. Скромно, но внушительно // «Газета по-киевски» № 96 за 28 травня 2009 року
  4. Пушкіна О. С. погруддя // Київ. Енциклопедичний довідник (за ред. А. В. Кудрицького)., К.: УРЕ, стор. 504

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Пушкіна О. С. погруддя // Київ. Енциклопедичний довідник (за ред. А. В. Кудрицького)., К.: УРЕ, стор. 504
  • Скромно, но внушительно // Газета по-киевски. — № 96. — 2009. — 28 травня.