Пеленг (навігація)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Взяття пеленга за допомогою пеленгатора, встановленого на репітері гірокомпаса.

Пе́ленг (від нід. peiling) — кут між напрямом від спостерігача до будь-якого об'єкта і меридіаном. Визначають кутом між площиною меридіана і вертикальною площиною, яка проходить через центр компаса та об'єкта. Розрізняють справжній пеленг (відлічується за географічним меридіаном), магнітний (відлічується за магнітним меридіаном) і компасний (відлічується на основі показань магнітного компаса без врахування магнітної девіації). Відлік пеленга ведеться від 0° до 360° за годинниковою стрілкою.

Для визначення пеленгів використовується навігаційний прилад — пеленгатор. Розрізняють пеленгатори візуальні (з використанням оптичних приладів), а також акустичні, гідроакустичні, теплові, радіопеленгатори. Візуальний пеленгатор являє собою діоптр, розміщений на кришці котелка компаса, через який спостерігач засікає орієнтир і надалі визначає його градусну міру (пеленгує).

Для визначення місцезнаходження корабля при неможливості визначити відстань до запеленгованого об'єкта використовується спосіб крюйс-пеленга (від нід. kruis — «хрест»). Беруть два пеленги одного і того ж об'єкта через певний проміжок часу і, врахувавши лінійне переміщення корабля за час між пеленгами за показаннями лага, графічною побудовою визначають місцезнаходження корабля на карті.

У військовому флоті існує таке поняття, як величина зміни пеленга (ВЗП) — вона показує величину зміни пеленга на ціль (противника) за одну хвилину, виражену в градусах. При зміні пеленга за годинниковою стрілкою ВЗП вважається додатною, проти годинникової стрілки — від'ємною.

Інші значення[ред. | ред. код]

У військових пеленг — метод цілевказання; те саме, що азимут, проте нуль не в напрямку на північ, а в напрямку на певний орієнтир; визначається від променя на вказаний орієнтир за поділками циферблата годинника. Скажімо: «Орієнтир — заводська труба. Ціль № 1 — БМП 450 м на 2 години. Ціль № 2 — кулемет 320м — на 10.30»

Пеленг шикування — кут між меридіаном і лінією шикування від 0 до 360°, відлічуваний за стрілкою годинника. Використовується для шикування пеленгами.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Словник іншомовних слів за ред. О. С. Мельничука. Головна редакція Української радянської енциклопедії. Київ 1977.
  • Самойлов К. И. Пеленг // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  • Пеленг // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  • Самойлов К. И. Пеленгатор // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  • Пеленгатор // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  • Самойлов К. И. Величина изменения пеленга // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  • Самойлов К. И. Крюйс-пеленг // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)