Петров Станіслав Євграфович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Станіслав Євграфович Петров (нар. 1939) — офіцер військ ППО СРСР, підполковник, який у вересні 1983 запобіг потенційній ядерній війні, коли — через помилку радянського супутника — спрацювала система тривоги і повідомила про ракетно-ядерний напад з боку США. Підполковник Радянської Армії у відставці.

Вночі 26 вересня 1983 року підполковник Станіслав Петров ніс чергування як старший оперативний офіцер командного пункту радянської системи космічного спостереження та раннього попередження ракетного нападу в центрі стратегічних військ ППО СРСР «Серпухов-15» (Московська область). Радянський супутник 5 разів подав сигнал «запуск з США ядерної міжконтинентальної балістичної ракети в бік СРСР». Після третього сигналу інформація автоматично поступила верховному головнокомандувачу СРСР, генеральному секретарю ЦК КПРС Юрію Андропову, який на той час уже був тяжко хворою людиною. На прийняття остаточного рішення про ядерний удар у відповідь в радянського державного керівництва лишалося 10 хвилин. У самого Петрова було 3 хвилини на доповідь командуванню.

У цій критичній та напруженій ситуації, Станіслав Петров, поміркувавши, логічно оцінив сигнал супутника як помилкова тривога. «Це не ракетна атака» — доповів він командуванню. Таким чином Станіслав Петров на власний страх і ризик завадив запуску радянських ядерних ракет у відповідь і запобіг початку ймовірної ядерної війни, котра могла перерости у Третю світову війну.

Наступне розслідування інциденту показало, що програма помилково прийняла віддзеркалення сонячних променів від висотних хмар на заході сонця за спалахи від старту двигунів ракет «Мінітмен». Петрова, через його дії, що розходилися з чинною на той час службовою інструкцією, звільнили зі збройних сил СРСР у відставку в ранзі підполковника без всякої подяки.

Оскільки дані події були державною та військовою таємницею, та через політичну напруженість «Холодної війни», вчинок Петрова став відомим громадськості лише у 1998 році.

Нагороди[ред.ред. код]

  • 19 січня 2006 в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку Станіславу Євграфович Петрову вручили спеціальну нагороду міжнародної організації ЮНЕСКО «Асоціація громадян світу». На кришталевій статуетці «Рука, що тримає земну кулю» було викарбувано напис: «Людині, яка запобігла ядерній війні».

Посилання[ред.ред. код]