Петро Оришкевич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оришкевич Петро
Народився 29 квітня 1909(1909-04-29)
м. Олесько, нині Буський район
Помер 5 жовтня 1982(1982-10-05) (73 роки)
м. Вашингтон, США
Національність українець
Відомий завдяки географія, картографія, українознавство
Alma mater Львівський університет імені Яна Казимира, нині Львівський національний університет імені Івана Франка
Науковий ступінь доктор географії
Науковий керівник професор, доктор Володимир Кубійович
Заклад Український Вільний Університет у Мюнхені, НТШ
Брати, сестри  • Іван-Діонізій Оришкевич і Оришкевич Олександр Семенович

Петро Оришкевич (29 квітня 1909 р., м. Олесько, нині Буський район Львівської області, Україна — 5 жовтня 1982 р., м. Вашингтон, США) — доктор географії, педагог, громадський діяч.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 29 квітня 1909 р. в містечку Олеську в багатодітній родині (дев'ятеро дітей). Його батько Семен працював судовим урядником, мати Кароліна Денищук займалася вихованням дітей та веденням господарства. Двоє з братів Петра, Олександр та Іван-Діонізій, стали священиками.

Навчання розпочав в Олеську в польській 4-класній школі. Далі вчився в гімназії у Львові, яку закінчив 1928 р. Продовжив освіту в Львівському університеті імені Яна Казимира (нині Львівський національний університет імені Івана Франка), де вивчав географію та природу. У 1933 р. отримав диплом магістра філософії. У 1937—1938 роках проходив дворічну вчительську практику в гімназії у Перемишлі.

Після складання педагогічного іспиту (1939 р.) у Львівському університеті на право навчання географії та природи у середній школі вчителював у школі № 1 міста Золочева. У 1942—1944 роках був учителем стенографії, машинописання і географії Торговельної школи в Золочеві, з 1943 до 1944 року — в новоствореній семінарії у Золочеві. Тут одружився з Ярославою Руденською із Заріччя. У Золочеві народився син Яромир.

1944 року майже вся родина Оришкевичів виїхала на еміграцію, спочатку до Чехо­словаччини, а згодом до Німеччини. Перебуваючи у Німеччині, студіював в Українському Вільному Університеті у Мюнхені, де захистив докторську дисертацію «Українці Засяння» та отримав науковий ступінь доктора географії. Науковим керівником його дисертації був професор, доктор Володимир Кубійович.

1949 року Петро з дружиною та сином емігрували до Америки. У США також виїхали його брати: Іван (став священиком), Йосип і Роман (стали докторами медицини), Тадей (став інженером), сестри Софія і Сузанна (вийшла заміж за Пилипа Телішевського) (стали вчительками). В Україні залишився брат — священик Олександр, який став багатолітнім в'язнем сталінських концтаборів.

У США Петро працював спочатку звичайним робітником, пізніше дістав державну посаду в Службі військових карт і за своїм фахом працював протягом 26 років аж до виходу на пенсію 1977 року. Він був членом двох американських організацій: Асоціації американських географів і Крайового географічного товариства.

Був дуже активним член-кореспондентом Наукового Товариства Шевченка і довголітнім секретарем відділу цієї організації у Вашингтоні. У його домівці і за його участі відбувалися численні засідання, доповіді та наукові дискусії. Був диригентом українського хору, любив організовувати різні громадські заходи. Із 1955 року у вільний від основної роботи час працював учителем Школи українознавства імені Тараса Шевченка у Вашингтоні, впродовж 1963—1974 років був її директором. Під його керівництвом школа отримала державну акредитацію.

Брав активну участь у виданні збірника «Золочівщина», що був опублікований 1982 року в Торонто.

Є автором численних наукових і публіцистичних статей, підручників і атласів з географії. Його праці і зараз перевидають та рекомендують до вивчення

Помер 5 жовтня 1982 р. у Вашингтоні на 73-му році життя від серцевого нападу. Похований у Вашингтоні на цвинтарі Cedar Hill S. E.

Вибрані праці[ред. | ред. код]

  • Оришкевич П. С. Українці Засяння: географічно-історичний нарис / Петро Оришкевич. — Мюнхен: Український Вільний Ун-т. — 1962. — 49 с.
  • Оришкевич П. С. Географія українців (русинів) Великого Вашингтону / П. Оришкевич. — Вашингтон; Нью-Йорк: Видання Осередку Н. Т.Ш. у Вашингтоні, 1981. — 64 с.
  • Оришкевич П. С. Географічні мапи України / П. Оришкевич. — Нью-Йорк, 1963, 1970, 1990.
  • Оришкевич П. С. Початкова географія України і українських поселень / П. Оришкевич. — Нью-Йорк, 2006.
  • Оришкевич П. С. Творчий шлях Станислава Людкевича / П. Оришкевич // Газета «Свобода». Український щоденник від 23 і 24 квітня 1980 р. — № 93 і № 94. — Джерзі Ситі, Нью-Йорк.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Калиневич І. У вічну дорогу Петру Оришкевичеві / Газета «Свобода». Український щоденник від 12 січня 1983 р. — № 6. — С. 7
  • Universitas Libera Ucrainensis: 1921—2011 / Упоряд. У. Пацке, М. Шафовал, Р. Яремко. — Мюнхен, 2011. — С. 395.
  • Некролог / Газета «Свобода». Український щоденник від 8 і 12 жовтня 1982 р. — № 191 і № 194. — Джерзі Ситі, Нью-Йорк.