Картографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Загальний план Диких полів, простіше кажучи, Україна, з належними провінціями»
250x350px
«Загальний план Диких полів, простіше кажучи, Україна, з належними провінціями»
«Delineatio Generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina. Cum adjacentibus Provinciis»
Творець: Автор: Ґійом Левассер де Боплан
Гравер: Вільгельм Гондіус
Час створення: 1648
Розміри: 42 × 54,5 см
Матеріал: Мідь
CMNS: [[commons:Category:Cartography|«Загальний план Диких полів, простіше кажучи, Україна, з належними провінціями»]] на Вікісховищі

Картогра́фія (англ. cartography, рос. картография, нім. Kartografie f, нім. Kartenlehre f) — це:

  1. спосіб зображення сферичної поверхні, насамперед Земної, на плоскій поверхні, або аркуші паперу[1]. Традиційними проекціями вважаються конічна, азимутальна і циліндрична (щодо проекцій земної поверхні та інших дво- чи три- вимірних поверхонь див. також картографічні проекції). Найвідомішою циліндричною проекцією є проекція Меркатора, що датується 1569. Недолік цієї системи полягає в тому, що країни на різних широтах мають непропорційно великий вигляд, а паралелі та меридіани порушені. У 1973 німецький історик Арно Петерс запропонував проекцію Петерса, при якій країни світу залишаються у властивих їм зонах.
  2. галузь науки, техніки та виробництва, що охоплює вивчення створення і практичне використання карт[1]. Включає такі розділи: картознавство, математична картографія, екологічна картографія, картометрія, складання і редагування карт, видання карт і атласів. В Україні наукові дослідження з К. проводять у Відділенні географії Інституту геофізики НАН України, на відповідних кафедрах вишів та у відомчих НДІ.

Історія картографії[ред.ред. код]

Початок дослідження земної поверхні відноситься до сивої давнини, перші спроби опису та зображення місцевості виникли одночасно з писемністю[2]. Одними з перших розробкою географічних карт зайнялися китайці. Батьком китайської картографії вважаєть Пей Сю.

Картографія в СРСР[ред.ред. код]

Наявні завдання планового розвитку СРСР зумовили бурхливий розвиток картографії в країні, поставили умови створення грандіозних капітальних картографічних творів. Ініціаторами таких робіт виступили геодезист Ф. М. Красовський та географ О. О. Борзов. У 1924–1925 роках Вище геодезичне управління ВРНГ почав складати географічні описи до аркушів топографічних карт масштабу 1:100000.У 1927–1929 роках, за участі Борзова були складені мілкомасштабні загальногеографічні карти на всю територію країни. У 1930–1940 роках було розроблено нові методи зображення рельєфу, створено гіпсометричні карти Європейської частини СРСР (1939, під керівництвом Т. Н. Гунбіної); СРСР (1949, під керівництвом І. П. Заруцької). За період 1935–1950 років було картографовано в масштабі 1:100000 малозаселені неосяжні території тундри та тайги, широко впроваджено стереотопографічний метод зйомки. З 1950 років відбувся перехід до великомасштабних зйомок, широке впровадження аерофотозйомок. Створено Морський атлас, фундаментальна праця з географії морів та океанів, Атлас світу (1954).[2]

Географічна картографія[ред.ред. код]

Приклад ілюстрованої карти

Географічна картографія — наука про відображення, дослідження та спостерігання географічних систем, через географічні карти та інші картографічні моделі[3]. Її концепція виражається в системному підході до картографування природних територіальних (ПТК) та соціально-економічних (СЕК) географічних систем різної складності та різного просторового охоплення — від місцевого (локального) до планетарного (глобального). Такий підхід зумовлює відображення елементів (компонентів), структури (будови), внутрішніх та зовнішніх зв'язків картографованої системи, а також факторів (чинників) та процесів, які визначають її функціонування (існування). Основні теоретичні положення науки розроблені московським картографом К. О. Саліщевим у кінці 1970 — на початку 1980-х років.

Математична картографія[ред.ред. код]

Вивчає способи відображення поверхні Землі на площині. Оскільки поверхня Землі має кінцеву кривизну, її не можна відобразити у площині із збереженням усіх просторових відношень одночасно: кутів між напрямками, відстань і площ поверхнею.  Можна зберегти лише деякі із цих співвідношень.

Цифрова картографія[ред.ред. код]

Розділ картографії, що охоплює теорію і практику створення і використання цифрової картографічної продукції. Цифрова картографія є не стільки самостійним розділом картографії, скільки її інструментом, обумовленим сучасним рівнем розвитку технології.

Географічні інформаційні системи[ред.ред. код]

Скорочено — ГІСгеоінформаційні системи

Докладніше: ГІС
Для отримання більш докладної інформації з цієї теми, див. Інформаційні системи.


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.
  2. а б (рос.) Подобедов Н. С. Общая физическая география и геоморфология. — М.: Недра, 1974. С. 312.
  3. Топографія. Геодезія. Аерокосмічні методи дослідження Землі. Картографія. Словник-довідник

Література[ред.ред. код]

  • Лашко С. П. Розвиток картографії на теренах України: Давня Доба / Вісник КДПУ імені Михайла Остроградського. Випуск 5/2009 (58). Частина 1.
  • П'ятимовний словник основних термінів і визначень з геодезії, фотограмметрії та картографії / Крохмаль Є. М., Левицький І. Ю., Благонравіна Л. О., Харківський державний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва . — Харків: Б.в., 1995. — 145 с.
  • Українсько-російський картографічний словник / Левицький І. Ю., Фурса Л. С., ГУГКК при Кабміні України. — Б. м. : Б. в., 1997. — 413 с.
  • Лабораторний практикум з топографії та картографії для студентів-географів / Левицький І. Ю., Кондратенко І. І — Харків: Б. в., 2000. — 172 с.
  • Інтернет: терміни і визначення та сайти з картографії і геоінформатики / Левицький І. Ю., Афанасьєва Т. М. — Київ: Аратта, : Книжкова палата України, 2003. — 167 с. — ISBN 966-7865-42-8.

Посилання[ред.ред. код]