Пивоварний завод (Івано-Франківськ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Івано-Франківський пивоварний завод
Івано-Франківськ, Новгородська, 49.jpg
Пивоварний завод

Статус недіючий
Країна  Україна
Розташування Івано-Франківськ
Тип будівлі промислова будівля
Архітектурний стиль бароко
Матеріал цегла
Стан добрий
Адреса вул. Новгородська, 49, 28
Ідентифікатори й посилання

CMNS: Пивоварний завод у Вікісховищі

Івано-Франківський пивзавод або Пивоварний завод — пам'ятка архітектури національного значення у місті Івано-Франківськ. Складається із двох корпусів — солодового та варного цеху, які зведені в 1767 р. Пам'ятка є рідкісним зразком промислової архітектури України другої половини XVIII століття. Охоронний номер 1137.[1]

Історія[ред. | ред. код]

1767 — веде своє літочислення пивоварний завод в Станіславі. Побудовані дві дерев'яні будівлі в стилі бароко для виробництва пива.

1787 — заводом володів граф Пйотр Потоцький.

1801 — пивоварня перейшла у власність Австро-Угорської держави за борги графа Потоцького.

1888 — пивоварня належала братам Лінднерам.

1905 — завод купив Петер Зедельмайер, у власності родини якого завод перебував до другої світової війни. В середині XIX століття на пивоварні працювало 40 чоловік. Разом з пивоварнею на західній околиці міста, в с. Княгинин, завод виготовляв щорічно 12 тис. відер пива, а також пивні дріжджі.

1912 — «Бровар Parowy Sedelmajera Sp.zoo» розташовувався на вулиці Седельмаєрівській (Зедельмаєрівській) і мав 57 робітників. Після економічної кризи число робочих дещо скоротилося, але не надовго.

1936 — капітал товариства становив 300 тис. злотих, пивоварня виробляла близько 300 тис. дал. пива щорічно, яке продавали більше 20 оптових складів в Станиславові та Калуші.

1945 — під час війни завод називався «Dampfbrauerei GmbH»

1983 — зварено 909 тис. декалітрів пива

1997 — одне з найстаріших підприємств України припинило своє існування, не витримавши конкуренції з іншими виробниками. На фасаді заводу збереглася дата «1767», яка підтверджується охоронною дошкою пам'ятки архітектури. Територію заводу викупила фірма «Гаразд Україна», яка зобов'язалася до 2009 р відновити пам'ятник архітектури, побудувати кафе, музей пивоваріння та міні-пивзавод.

Література[ред. | ред. код]

  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. — Київ : Будівельник, 1985. — Т. 2. — С. 215.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР. zakon.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 21 лютого 2021.