Плюрігармонічна функція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Плюрігармонічна функція — два рази неперервно диференційовна, функція комплексних змінних , така що для будь-якої комплексної прямої функція

є гармонічною на множині

.

Аналогічним означення є і для функцій кількох комплексних змінних зі значенням у множині дійсних чисел.

Для дійснозначних функцій також можна дати еквівалентне означення через часткові похідні. Нехай така функція і — запис комплексних змінних через їх дійсні й уявні складові. Функція є плюрісубгармонічною тоді і тільки тоді, коли вона має неперервні часткові похідні по змінних до другого порядку включно і задовольняє систему рівнянь:

де

Позначаючи, як звично:

дану систему можна записати у більш зручному виді:

Комплекснозначна функція буде плюрігармонічною тоді і тільки тоді, коли її дійсна і уявна частини задовольнятимуть рівнянням вище.

Властивості

[ред. | ред. код]
  • Кожна плюрігармонічна функція є гармонічною функцією. У випадку функцій однієї комплексної змінної правильним є і обернене твердження. Натомість для функцій більш ніж однієї змінної обернене твердження є неправильним. Наприклад дійснозначна функція є гармонічною в ⁣, але вона не є плюрігармонічною оскільки, наприклад, на прямій її значення рівні і не є гармонічною функцією. Плюрігармонічні функції кількох комплексних змінних також є правильним підкласом кратногармонічних функцій.
  • Також плюрігармонічні функції є правильним підкласом плюрісубгармонічних функцій, що для є правильним підкласом субгармонічних функцій.
  • Важливість плюрігармонічних функцій у комплексному аналізі кількох змінних пояснюється тим, що для голоморфної функції декількох комплексних змінних її дійсна (і уявна) частини є плюрігармонічними функціями. Плюрігармонічні функції, що є дійсною і уявною частинами голоморфної функції називаються спряженими.
  • Навпаки, якщо дано плюрігармонічну функцію в однозв'язному околі V точки , то в цьому околі існує голоморфна функція , дійсна частина якої дорівнює . Завдання визначення цієї голоморфної функції зводиться до знаходження спряженої плюрігармонічної функції за формулою

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Gunning, Robert C. (1990), Introduction to Holomorphic of Several Complex Variables. Vol. 1 Function theory, Wadsworth & Brooks/Cole Mathematics Series, Pacific Grove, California: Wadsworth & Brooks/Cole, ISBN 0-534-13308-8.
  • Krantz, Steven G. (1992), Function Theory of Several Complex Variables, Wadsworth & Brooks/Cole Mathematics Series (вид. Second), Pacific Grove, California: Wadsworth & Brooks/Cole, с. xvi+557, ISBN 0-534-17088-9, MR 1162310, Zbl 776.32001.