Поліцентрові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поліцентрові
Риба-листок (Monocirrhus polyacanthus)
Риба-листок (Monocirrhus polyacanthus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Акантопері (Acanthopterygii)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Окуневидні  (Percoidei)
Надродина: Percoidea
Родина: Поліцентрові Polycentridae T. N. Gill, 1858
Роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Polycentridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Polycentridae
EOL logo.svg EOL: 5263
ITIS logo.svg ITIS: 645313
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 302773
Fossilworks: 266160

Поліце́нтрові (лат. Polycentridae) — родина дрібних прісноводних риб з ряду окунеподібних (лат. Perciformes).

Представники родини зустрічаються на північному сході Південної Америки, в басейні Амазонки та в тропічних районах уздовж узбережжя Гвінейської затоки в Африці. Це ті області, які в далекому минулому могли з'єднуватись, перебуваючи складі єдиного континенту Гондвана.

Зовнішність і спосіб життя[ред. | ред. код]

Ці риби, часто гротескної форми, мають коротке і високе тіло, сильно сплюснуте з боків, велику голову, маскувальний колір і величезний, глибоко вирізаний рот, який може сильно висуватися вперед. Ці особливості, поряд зі своєрідними рухами, допомагають їм зловити досить велику здобич, у тому числі дрібних риб, водних комах та інших безхребетних.

Поліцентрові є жадібними хижаками і надзвичайними ненажерами. Попри їх слабкі здібності до плавання, вони досить вправні мисливці. Чудово пристосовуючись до оточення, ці хижі риби залишаються непомітними і просто чатують на свою здобич. У потрібний момент вони широко розкривають свої щелепи і миттєво хапають жертву. Поліцентрові здатні впіймати їжу за чверть секунди. Вони справляються із жертвою, що може складати 70-80% їх власної довжини.

Риба-листок в цьому плані є класичним зразком мімікрії в підводному світі. Залишаючись нерухомою, вона плаває біля поверхні водойми, імітуючи листок, який несе за течією.

Роди і види[ред. | ред. код]

Існують певні розбіжності в систематиці родини. За даними електронної бази даних FishBase, до родини Polycentridae зараховуються лише 2 роди (3 види) південноамериканських риб[1]:

Натомість проект ITIS[2] додає до них ще 2 африканські роди (2 види):

Всього виходить 4 роди і 5 видів. Такий варіант класифікації підтверджується даними молекулярних досліджень Коллінза, Бріца і Рюбера, що були опубліковані 2015 року[3]. Аналогічний склад родини наводять також електронна база даних WoRMS[4] і каталог риб Ешмаєра[5].

Раніше всі ці роди і види відносили до більш широкої родини Нандові (лат. Nandidae).

Утримання в акваріумі[ред. | ред. код]

Їх зовнішній вигляд робить поліцентрових цікавими рибками для любителів акваріума. Тримати цих хижаків у спільному акваріумі в жодному разі не можна, лише у видовому. Помешкання для поліцентрових слід забезпечити великою кількістю схованок, які можна влаштувати із коріння і густих кущів рослин. Яскраве світло їм протипоказане. Певні труднощі виникають із годівлею цих риб, більшість видів віддає перевагу дрібним рибам, проте можна привчити їх до харчування шматочками телячої печінки або серця.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2017). Родина Polycentridae на FishBase. Версія за лютий 2017 року.(англ.)
  2. Polycentridae. Інтегрована система таксономічної інформації (ITIS). Процитовано 18.02.2017.  (англ.)
  3. Rupert A. Collins, Ralf Britz, Lukas Rüber. Phylogenetic systematics of leaffishes (Teleostei: Polycentridae, Nandidae). Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research, Volume 53, Issue 4, November 2015, рр. 259—272. Архів оригіналу за 14 січня 2018. Процитовано 11.02.2017.  (англ.)
  4. WoRMS. Polycentridae Gill, 1858. World Register of Marine Species.  (англ.)
  5. Genera of Polycentridae (including synonyms) [Архівовано 19 лютого 2017 у Wayback Machine.] in Catalog of Fishes, Eschmeyer, W. N., Fricke, R. & Van der Laan, R. (eds.) 2017. Catalog of Fishes electronic version [Архівовано 3 травня 2015 у Wayback Machine.].(англ.)