Порохобот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Порохобот (від Порох (прізвисько П. О. Порошенка) + бот) — це жаргонний термін, яким часто зневажливо називають найактивніших прихильників п'ятого Президента України Петра Порошенка[1]. Також цим терміном позначають фейкові акаунти у соцмережах, які пишуть коментарі на підтримку Порошенка.[2]

Історія

Акція на підтримку Порошенка перед Печерським судом 19 січня 2022 року

Появу слова “порохобот” в українському інфопросторі часто пов’язують з Андрієм Іларіоновим — ексрадником Володимира Путіна. Він озвучив слово в ефірі Шустер live, провівши паралель з російськими кремлеботами.[1][3]

Іноді у ЗМІ публікувалися різного роду журналістські розслідування про “фабрику порохоботів”, але більшість базуються лише з припущень. Є твердження що у порохоботів є куратори, особи яких у різних версіях розслідувань різняться[3].

У 2017 році активність ботів на сторінці Порошенка у фейсбуці за три роки детально дослідили VoxUkraine та компанія «TheRespo». Вони виявили, що тут водилися близько 1,5 тис. ботів. Для визначення ботів використовувалися такі ознаки акаунта як: розмитість аватарки чи зображення людини на ній на дальньому плані; відсутність інших фотографій із цією людиною у профілі; значна перевага репостів у стрічці порівняно з власними постами; мала кількість лайків чи поширень у їхніх постів; наявність більше 30 коментарів на сторінці Порошенка.[2] Водночас доля ботів, що залишали переважно позитивні коментарі складала лише 27%, у той час як 29% ботів залишали переважно негативні коментарі, а 44% — були класифіковані як «нейтральні». Частина «негативних» ботів не були спрямовані проти Порошенка, а залишали загальні антиукраїнські коментарі. Також у дослідженні було припущено, що не усі «позитивні» боти контролювалися комунікаційною командою Порошенка, оскільки частина з них явно називали себе «поробохотами» в описі користувача.[4]

Свого найбільшого поширення термін набув у 2019 році на передодні та після Президентських виборів.[1]

Проблематика

Українська правда повідомляє, що прихильники Петра Порошенка захищають свою позицію агресивніше через безкомпромісну політику їх кандидата. В той час, як позиція Зеленського була "зійтися посередині" (наприклад, з приводу мови та ставлення до Росії), Порошенко пропонував дещо більш націоналістичні ідеї («Армія, мова, віра») — тому його прихильники мають більше тригерів для обстоювання своєї позиції[1]. Значна активність прихильників пов'язана також з поданням інформації на медіа, що належать Порошенку. Так, «Прямий» та «Еспресо» містять багато політичного піару, прославляють дії власника та демонізують політичних опонентів[5][6].

Втім, і нераціональні звинувачення Порошенка зазнають критики. Українські ЗМІ та політичні супротивники експрезидента вдаються до ототожнення його фанатичних прихильників зі звичайними поміркованими, називаючи всіх порохоботами. Використовуються стандартні способи розмивання дійсності: наприклад, зображення Порошенка як уособлення зла, а будь-якого його опонента — як апріорі уособлення добра. Таким чином з'являються тези про те, що його підтримка можлива лише за гроші та тому подібне[7].

Загалом, в сучасній українській політиці є проблема відсутності культури дискусій. Вона підмінена “культурою” взаємних образ і звинувачень політиків один одного (та їх прихильників). Називати людей протилежної точки зору ботами (незалежно від табору та радикальності поглядів) є доволі зручним способом уникнення дискусії та приниження опонентів[8]. Крім того, ярлик бота є проявом дегуманізації: тобто, опонент наділяється негативними якостями сутності, з якою ототожнюється (в даному випадку — ботом), внаслідок чого його думка вважається менш значущою[9].

Аналогічні терміни

Попри найбільше поширення саме цього терміну, в багатьох політичних сил є значна кількість послідовників, наприклад:

Примітки

 1. а б в г У світі порохоботів. Як підприємиця, блогер і студент переконують Facebook, Telegram і YouTube у любові до Порошенка. Українська правда (укр.). Процитовано 29 жовтня 2022. 
 2. а б Малинка, Володимир (27 березня 2019). Ботолюбов. Як розпізнати порохоботів, юлеботів і ЗЕботів. ms.detector.media (укр.). Процитовано 29 жовтня 2022. 
 3. а б Порохоботы или патриоты?. Новини України - #Букви. 7 травня 2016. Процитовано 29 жовтня 2022. 
 4. https://voxukraine.org/longreads/bots/article-ua.html
 5. Що не так із Прямим каналом? - MediaSapiens.. web.archive.org. 29 червня 2022. Архів оригіналу за 29 червня 2022. Процитовано 8 січня 2023. 
 6. Тихо прийшли, голосно ввійшли. Моніторинг інформаційних каналів 29 серпня — 4 вересня 2022 року - Детектор медіа.. web.archive.org. 15 вересня 2022. Архів оригіналу за 15 вересня 2022. Процитовано 8 січня 2023. 
 7. «Хто не з нами – той порохобот» - Детектор медіа.. web.archive.org. 8 січня 2023. Архів оригіналу за 8 січня 2023. Процитовано 8 січня 2023. 
 8. Чому "порохоботи"?. nv.ua (укр.). Процитовано 29 жовтня 2022. 
 9. Шутов, Роман (6 червня 2014). Дегуманізація як інструмент інформаційної війни. ms.detector.media (укр.). Процитовано 29 жовтня 2022. 
 10. «Ми не селяни, не землероби. Ми – нація воїнів», – парамедикиня «Госпітальєрів» Катерина Галушка - ШоТам. web.archive.org. 27 жовтня 2022. Архів оригіналу за 27 жовтня 2022. Процитовано 8 січня 2023. 
 11. Юлія Мендель, Михайло Подоляк і Тайны депутата. Як у Зеленського з'явились свої зелеботи. web.archive.org. 9 вересня 2021. Архів оригіналу за 9 вересня 2021. Процитовано 8 січня 2023. 
 12. а б Малинка, Володимир (27 березня 2019). Ботолюбов. Як розпізнати порохоботів, юлеботів і ЗЕботів. ms.detector.media (укр.). Процитовано 29 жовтня 2022. 

Посилання