Походження людини від мавпи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

"Людина походить від мавпи" - популярна теза, яку зазвичай асоціюють з дарвіністами.

Зображення з фронтиспису праці Хакслі Evidence as to Man's Place in Nature (1863), на якому зіставляються скелети мавп і людини.
Human evolution scheme.svg

Зазвичай його приписують Чарльзу Дарвіну, але лаври першості належать не йому [1], а Жоржу Луї Бюффону.

Під багатозначним (як в часовому, так і характеристичному плані) терміном "людина" різними представниками можуть розумітися різні сутності. Для одних це предки людини [2], для других - перша людина, для третіх - матеріальна, тілесна оболонка для духу і т. д.

Аналогічна ситуація з багатозначним терміном мавпа - може розумітися як вид, і як предок виду.

У еволюційному контексті термін «людина» стосується не лише людей, що живуть нині, але і представників вимерлих видів роду Homo.

Історія[ред.ред. код]

У кінці XVIII століття французький натураліст Жорж-Луї де Бюффон опублікував працю «Природна історія». У ній він вперше висловив крамольну на ті часи думку: люди - нащадки мавп, що викликало різку реакцію обурення. Книга була публічно спалена катом [1].

Дарвін лише намагався обґрунтувати положення про те, що між людиною та мавпами існувала якась сполучна ланка - загальний предок, від якого вони ведуть своє походження [1]. Чарльз Роберт Дарвін стверджував, що люди походять від мавп, а конкретно в книзі «Походження людини і статевий відбір», в 6-му розділі він написав: "Мавпи потім розгалузилися на два великі стовбури, мавп Нового і Старого світу, а від останнього, у віддаленому проміжку часу, вийшла Людина, чудо і слава Всесвіту "[3].

Також Ч.Дарвін розробив біологічну теорію походження людини [4]. Дарвін (книги «Походження людини і статевий відбір», «Про вираження емоцій у людини і тварин» (1871-1872)) підсумовує, що людина - невід'ємна частина живої природи і що його виникнення не є виключенням з загальних закономірностей розвитку органічного світу, поширює на людину основні положення еволюційної теорії, доводить походження людини «від нижчестоячої тваринної форми» [4].

На підставі порівняльно-анатомічних, ембріологічних даних, що вказують на величезну подібність людини і людиноподібних мавп, Дарвін обґрунтував ідею їх спорідненості, а отже, і спільність їхнього походження від стародавнього вихідного предка. Так народилася сіміальна (мавпяча) теорія антропогенезу [4]

Використання тези[ред.ред. код]

Теза може використовуватися в питаннях, на зразок Якщо людина походить від мавпи, то чому зараз не відбувається те ж саме? Цей вираз помилковий. Вірне те, що і людина, і мавпа походять від мавпоподібних предків, але через різні причини їх розвиток пішов за різними напрямками, давши в результаті наявну сьогодні велику відмінність.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]