Приска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приска
Народилася невідомо
Померла 315
Салоніки, Стародавній Рим
·страта
Країна Стародавній Рим
Титул августа
Конфесія християнство (ймовірно)
У шлюбі з Діоклетіан
Діти Галерія Валерія

Приска (лат. Prisca; ? —315) — дружина римського імператора Діоклетіана та мати їхньої доньки Галерії Валерії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про її походження та родину немає відомостей. За натяками Лактанція, Приска, ймовірно, сповідувала християнство та підтримувала християнські громади. Втім на початку Великого гоніння в 303 році вона здійснила жертвоприношення давньоримським богам. Коли 305 року Діоклетіан добровільно зрікся престолу, Приска разом з донькою Галерією Валерією переїхала до міста Салоніки.

Відтоді жінка та дочка Діоклетіана перебували під захистом імператора Галерія, що був зятем Приски. Після смерті Галерія в 311 році обидві жінки опинилася під опікою імператора Ліцинія, втім згодом вони утекли до претендента на трон Максиміна Дази. Він змушував Приску одружитися, проте вона відмовилася. Згодом Максимін заслав Приску до Сирії, конфіскувавши її майно.

У 313 році після перемоги Ліцинія над Максиміном Дазою в битві при Тзіраллі Приска знову опинилася в руках Ліцинія. У 315 році він стратив Приску разом з Галерією Валерією.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Manfred Clauss: Die Frauen der diokletianisch-konstantinischen Zeit. In: Hildegard Temporini-Gräfin Vitzthum (Hrsg.): Die Kaiserinnen Roms. Von Livia bis Theodora. C. H. Beck, München 2002, ISBN 3-406-49513-3, S. 340–369, insbesondere 341, 343.