Ліциній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ліциній
Flavius Galerius Valerius Licinian Licinius
Імператор
Початок правління: 308 - 311 Авґуст з Галерієм, 311 -313 з Максиміаном, 313 - 324 з Костянтином
Кінець правління: 324
Попередник: Флавій Север
Наступник:Костянтин Великий
Дата народження: 250(0250)
Місце народження:Мезія
Країна:Римської імперії
Дата смерті:325(0325)
Місце смерті:Салоніки
Діти:Ліциній ІІ
Династія:Костянтина

Флавій Галерій Валерій Ліциніан Ліциній (лат. Flavius Galerius Valerius Licinian Licinius; близько 250 — † 325), прийомний син Діоклетіана — римський імператор у 308324 роках.

Походження[ред. | ред. код]

Ліциній походив з Мезії з родини дакських селян і був здавна знайомий з імператором Галерієм, особливо з часів війни проти перського царя Нарсеса. У 307 році Галерій зробив Ліцинія своїм співправителем з титулом цезаря і залишив його для оборони Ілліріка і Фракії. Сам Галерій рушив до Італії проти Максенція. По поверненню в 308 році він проголосив Ліцинія авґустом і віддав під його владу Рецію і Паннонію.

Авґуст[ред. | ред. код]

Після смерті Галерія почалася війна між Ліцинієм і Максиміаном, який володів Сирією та Єгиптом. Війська обох претендентів зустрілися у Віфінії, але імператори зуміли домовитися про розподіл влади. Ліциній отримав європейські провінції імператора Галерія, а Максиміан — азійські.

У 313 році Ліциній одружився у Медіоланумі (Мілан) з Констанцією, напівсестрою імператора Костянтина I. В цей час Максиміан вирішив почати війну і переправився з великим військом до Європи. Ліциній поспішив назад, але через раптовий напад зумів зібрати лише невелику армію. Неподалік від Геллеспонту відбулася битва, де Максиміан був повністю розбитий і вимушений був утікати до Азії. Після того, як він помер у Тарсі, всі східні провінції визнали владу Ліцинія.

Ліциній був за своєю вдачею дуже жадібний. За своєю натурою він перевершив усіх, був дуже властолюбний, дуже суворий і дратівливий, вороже ставився до наук. У всьому він дотримувався військової дисципліни (Віктор Авреліан, «Про життя і звичаї римських імператорів»; 41).

Після загибелі всіх інших імператорів, Ліциній і Костянтин залишилися єдиними владиками римського світу. Мир довго не протривав і відразу після смерті Максиміана спалахнула нова війна, яка тривала десять років. Костянтин хотів поставити керівником Італії свого швагра Бассіана, Ліциній був проти. У 314 році Костянтин розбив Ліцинія біля Циба, і захопив у нього Далмацію, Мезію і Македонію.

У 324 війна відновилася. Костянтин закидає Ліцинію старечий вік та непопулярні звички. Ліциній був знову розбитий у Фракії 3 липня 324 року і відступив до Халкедону (Віктор Авреліан, «Про Цезаря»; 41). Костянтин переслідував його далі у Малій Азії.

В останній морській і сухопутній битві при Нікомедії Ліциній був переможений і здався Костянтину. Він передав йому свої царські регалії і відрікся від влади. Костянтин заслав Ліцинія в Салоніки, але через деякий час наказав задушити його.


Посилання[ред. | ред. код]