Програвач вінілових дисків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Програвач вінілових дисків — пристрій типу фонограф для відтворення звукових хвиль з запису на вініловій платівці.

Фонограф 1960 року

Будова[ред. | ред. код]

Основними елементами програвача є: тонарм, диск-тарілка, електродвигун і основа. Чим менше сторонньої вібрації — тим краще. Тому основу програвача часто виготовляють з чавуну. Ротаційна стабільність є ключовим завданням в створенні програвачі вінілових дисків, що відбивається на якості продукції. Пересуваючись по канавках, стилус тонарма вібрує, передаючи електричні сигнали, які підсилюються, і знову перетворюються в звукові хвилі.

Програвачі вінілових дисків можуть мати виносні акустичні системи, мають підсилювач та один або кілька гучномовців, можуть мати вбудовані радіоприймачі, використовувати як звукознімач лазерні промені замість голки.[1] В Нідерландах і Японії випускались лазерні стереофонічні програвачі вінілових дисків.[2] Відтворення звуку лазерним променем замість голки виключає найменші сторонні шуми, а зношення платівок стає мізерним.[2]

Двигун[ред. | ред. код]

Диска приводиться в рух невеликим електродвигуном. Залежно від типу використовуваного зчеплення між поворотною тарілочкою і двигуном програвача вінілових дисків існує три основні форми конструкції фонографа: з пасовою передачею, привідний ролик і прямий привід. Еластомірний ремінь в пасовій передачі поглинає вібрацію двигуна, яка б в іншому випадку бути підхоплена голкою.

Прямий привід: двигун програвача безпосередньо обертає вісь тарілки, де спочиває вініловий диск. Тарілка прикріплена до двигуна. Це дозволяє мати вищий крутний момент, ідеально підходить для діджеїв, які діють безпосередньо на диску, але передає всі вібрації двигуна на тарілку. Якість продукції безпосередньо залежить від якості виготовлення двигуна.

Привідний ремінь: поворотний двигун приводить в рух ремінь, який обертає вісь диска. Ремінь поглинає вібрацію двигуна. Його подовження призводить вад. Термін служби варіюється в широких межах в залежності від обраного матеріалу.

Привідний ролик: під час відтворення він притискається до нижньої кромки тарілки. Ця система використовувалась ще до застосування привідного паса і вже не використовується, але широко використовувалася в минулому. Основними недоліками цієї системи є передача коливань двигуна тарілці.

Регулювання і контроль[ред. | ред. код]

Деякі високоякісні вінілові програвачі мають системи регулювання швидкості обертання тарілки за допомогою традиційної ручки селектора передач 33/45.

Недоліки[ред. | ред. код]

З плином часу приводний ремінь може втратити еластичність і зчіпні властивості, і починає ковзати, викликаючи зміни в швидкості платівок. Крім того, він має набагато нижчий крутний момент. Діджеї як правило, воліють використовувати прямий привід.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ВИНИЛ ВОЗВРАЩАЕТСЯ? / «НАУКА И ЖИЗНЬ», №7, 2001
  2. а б Лазер в электрофоне / «Химия и жизнь», 1983, №11 (с.: 56)