Проліферація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клітинний цикл і зростання
Схема поділу, росту та проліферації клітин.

Проліфера́ція[1] (лат. proliferatio, від proles — «потомство» і ferre — «нести») — процес розростання тканини тварини через поділ та ріст клітин організму. Проліферація клітин відбувається шляхом поєднання росту клітин із регулярними клітинними циклами «G1-S-M-G2» для виробництва багатьох диплоїдних клітин. Вона вимагає, щоб ріст і поділ клітин відбувалися одночасно, таким чином, середній розмір клітин залишається незмінним у популяції. Поділ клітин може відбуватися без росту клітини, поступово утворюючи багато менших клітин (як при розщепленні зиготи), в той час, як ріст клітини може відбуватися без поділу клітини з утворенням однієї більшої клітини (як при зростанні нейронів).

Збільшення клітин в організмі збалансовано їхньою загибеллю, диференціацією та переходом у стадію G0 клітинного циклу — такі клітини не здатні до поділу, тому не призводять до розростання тканин[2]. Загальна кількість клітин у популяції визначається швидкістю проліферації клітин мінус швидкість загибелі клітини.

В одноклітинних організмах проліферація клітин значною мірою реагує на доступність поживних речовин у навколишньому середовищі (або в лабораторному).

У багатоклітинних організмах процес проліферації клітин контролюється генними регуляторними мережами, закодованими в геномі і виконується в основному за допомогою факторів транскрипції, зокрема тими, що регулюються шляхами передачі сигналу, викликаними факторами росту під час міжклітинної комунікації в процесі розвитку[3].

Клітинна проліферація збільшується під час малігнізації тканин і переході їх на пухлини. Неконтрольована проліферація клітин, що призводить до збільшення її швидкості, або нездатність клітин зупинити своє розмноження в нормальний час, є причиною раку.

В рослин теж саме, що проліфікація.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Проліферація : Алфавітний покажчик. Словник іншомовних слів (англ.). Процитовано 17 грудня 2021.
  2. Cell proliferation, definition. Nature.
  3. Томпсон, Баррі Джеймс (2010). Developmental control of cell growth and division in Drosophila. Current Opinion in Cell Biology. 22 (6): 788—794. doi:10.1016/j.ceb.2010.08.018. PMID 20833011.

Посилання

[ред. | ред. код]