Пухлина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пухли́на (лат. Tumor) — патологічний процес, представлений новоствореною тканиною, в якій зміни генетичного апарату клітин призводять до порушення регуляції їхнього росту і диференціювання.

Для діагностики стану тканини, у медицині використовують гістологічні, цитологічні та рентгенологічні дослідження. Основним методом лікування пухлин залишається хірургічний, який у ряді випадків поєднується з призначенням хіміопрепаратів, гормональних засобів та променевою (радіоізотопною) терапією (жаргонізм — «пушки»).

Доброякісні і злоякісні пухлини[ред.ред. код]

В першу чергу, пухлини поділяють за комплексом клінічно-анатомогістологічних проявів та змін на доброякісні та злоякісні.

Деякі доброякісні пухлини
Деякі злоякісні пухлини

Пухлини у тварин[ред.ред. код]

У тварин трапляються пухлини всіх видів. Частота й імовірність розвитку пухлин у них наростає з віком, при цьому мають вплив природно-кліматичні чинники, а також вид і порода тварини. Найчастіше пухлини реєструють у собак і курей.

Хоча однойменні пухлини у тварин різних видів морфологічно і клінічно подібні, частота ураження конкретних органів певним типом пухлин відрізняється. Наприклад, пухлини молочних залоз становлять 35-40% у собак, але майже не бувають у корів. Загалом у тварин, на відміну від людини, винятково рідко трапляється рак шлунка.

Типи росту пухлин[ред.ред. код]

Залежно від числа вогнищ виникнення пухлини:

  • уніцентричний ріст;
  • мультицентричний ріст.

В залежності від характеру взаємодії дедалі більшої пухлини з елементами навколишньої тканини:

Залежно від ставлення до просвіту порожнистого органа:

  • екзофітний ріст;
  • ендофітний ріст.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Таблетки Це незавершена стаття з онкології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.