Пульт дистанційного керування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пульт дистанційного керування

Пульт дистанці́йного керува́ння (ПДК, англ. remote control unit, RCU) — електронний пристрій для віддаленого (дистанційного) керування іншим електронним пристроєм на відстані. Відомі як автономні, так і неавтономні (дротові) варіанти. В бездротових пристроях для передачі сигналів керування використовується інфрачервоне або радіочастотне електромагнітне випромінювання. Конструктивно пульт містить електронну схему, кнопки керування і (як правило) джерело автономного живлення.

Історія[ред. | ред. код]

У 1898 р. Нікола Тесла розробив і продемонстрував перший бездротовий пульт дистанційного керування мініатюрним судном за допомогою радіохвиль. Перші ж заявки на патенти на аналогічні технічні рішення були подані винахідниками Великої Британії в 1897 р.[1]

Застосування[ред. | ред. код]

ПДК широко використовуються для дистанційного керування побутовими електронними приладами (телевізорами, муз. центрами, кондиціонерами та іншою аудіо — відеотехнікою). В 1994 р. пульт дистанційного управління було запропоновано для використання у складі мультимедійного комп'ютера[2] з метою дистанційного керування включенням/виключенням приводу CD-ROM, гучністю і тембром звучання, стереобалансом та шириною стереобази. Такий пульт міг забезпечити санкціоноване включення комп'ютера, запуск або переривання тих чи інших програмних засобів, управління яскравістю, контрастністю і кольоровою насиченістю зображень на моніторі, вибором необхідного запису на CD-ROM і режиму його відтворення, а також перемиканням TV-програм, управління захопленням кадру, відображенням TV-програм на моніторі незалежно від роботи інших програмних засобів[2]. В 1998 р. ця ідея була реалізована Стівом Джобсом в комп'ютері iMac.

Спеціальні пульти дистанційного керування використовуються для віддаленого керування як мобільними об'єктами (наприклад, іграшки, БПЛА), так і апаратами або механізмами на мобільних об'єктах (сільськогосподарській техніці, літаках, космічних кораблях тощо), а також керування виробничими процесами, системами зв'язку, технікою підвищеної небезпеки. Один з прикладів застосувння ПДК у промисловості: вмикання та вимикання силових комутаційних апаратів з пульта через іскробезпечні електричні кола.

Розширення функціональності смартфонів дозволило використовувати їх в якості ПДК для керування пристроями «розумного» дому та Інтернету речей.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Копієвська, В.С. (25 квітня 2013 р.). Історія USV у дзеркалі патентних досліджень.. Тези доповідей на Всеармійській науково-практичній конференції “Актуальні проблеми захисту прав інтелектуальної власності у ЗС України”. – Київ: ЦНДІ ОВТ ЗСУ. 
  2. а б Pat. of Ukraine № 14531 A. IPC8 G06F3/00. Computer of multimedia. // Sliusar Vadym Ivanovych, Sliusar Ihor Ivanovych. — Appl. № 94128016, Priority Data 13.12.1994. — Official Publication Data 25.04.1997, Official Bulletin № 2/1997. [1]

Джерела[ред. | ред. код]