Пітер де Гох

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пітер де Гох
нід. Pieter de Hooch
Автопортрет
Народився 1629(1629)
Роттердам
Помер 24 березня 1684(1684-03-24)
Амстердам
Країна  Голландська республіка[1]
Національність нідерландці[2]
Діяльність художник
Галузь малярство
Вчителі Ніколас Берхем і Ludolf de Jonghd
Відомі учні Hendrick van der Burghd
Знання мов нідерландська
Напрямок бароко і Золота доба голландського живопису[3]
Жанр жанрове малярство[4], пейзаж, побутовий жанр[2] і портрет[2]
Magnum opus Mother Lacing Her Bodice beside a Cradled, A Woman with a Basket of Beans in a Gardend і A Boy Bringing Breadd
Батько Гендрікс де Гох
Мати Аннете Пітерс
У шлюбі з Жаннета ван дер Бурх
Діти 7 дітей

Пітер де Гох (Хоох) (нід. Pieter de Hooch, 1629 —24 березня 1684) — нідерландський художник, представник Делфтської школи.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у Роттердамі у 1629 році (хрещено в реформаторській церкві 20 грудня). Його батько, Гендрікс де Гох, був каменярем, а мати, Аннете Пітерс, — повитухою. Протягом 1646—1649 років навчався у Ніколаса Берхема в Гарлемі.

У 1650 році влаштувався на службу до заможного купця та колекціонера Юстуса де ла Гранде. Він супроводжував свого хазяїна під час подорожей у Гаазі, Лейдені, Делфті.

Близько 1652 року перебирається до Делфта. Тут у 1654 році одружується на Жаннеті ван дер Бурх. У 1655 році стає членом місцевої гільдії Святого Луки.

У 1660 році перебирається до Амстердама. Тут зумів налагодити товариські стосунки з заможними городянами, що забезпечило художнику статки. Вже у 1668 році він мешкав у респектабельному районі Амстердама. Наприкінці життя у нього стався розлад психіки, помер у божевільні 1684 року.

Творчість[ред. | ред. код]

«Зала ради бургомістрів в ратуші Амстердама», 1663/65, Музей Тіссен-Борнеміса, Мадрид

Зазнав впливу Яна Вермеєра і Карела Фабріціуса. Ранні картини де Гоха зображують 2–3 персонажів, зайнятих домашніми справами в кімнатах, залитих світлом.

Зображуючи сцени бюргерського побуту, Гох з ретельністю передавав поетичність інтер'єрів і двориків, наповнених повітрям й світлом, сяючих чистотою («Дворик», 1658 рік; «Мати біля колиски», бл. 1660 року).

У картинах художника сюжетне оповідання зведено до мінімуму і панує загальноліричний настрій, чарівність спокійного, неквапливого плину життя. При цьому в колориті переважають повітряні золотаві тони, що відтіняються плямами чистого кольору.

Відкритий проліт дверей був улюбленим прийомом де Гоха. Він часто малював темний передній план з відкритими дверима, що ведуть до яскраво освітлених внутрішніх покоїв.

У пізніх роботах художник зображував досить претензійні сцени зі світського життя. Люди на його полотнах стали багатшими, але самі картини збідніли і втратили свої світлові якості.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Jeroen Giltaij: Der Zauber des Alltäglichen. Holländische Malerei von Adriaen Brouwer bis Johannes Vermeer. Hatje Cantz Verlag, Ostfildern-Ruit 2005. ISBN 3-7757-1522-3
  • Frans Grijzenhout, «New Information on Pieter de Hooch and the Amsterdam Lunatic Asylum», dans Burlington Magazine, 150 (septembre 2008), p. 612–613

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]