Радянсько-польський договір (1945)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Радянсько-польський договір
Тип Міжнародний договір
Підписано 16 серпня 1945
Підписанти 16 серпня 1945

Договір між СРСР і Польською Республікою про радянсько-польський державний кордон — міжнародний договір, підписаний у Москві 16 серпня 1945.

Опис[ред. | ред. код]

Обмін ратифікаційними грамотами відбувся 5 лютого 1946 у Варшаві, після чого договір набув чинності.

Юридично зафіксував перехід Західної України та Західної Білорусі від Польщі до СРСР. Лінія кордону пройшла на захід від «лінії Керзона» — згідно з рішенням Люблінської угоди, Ялтинської конференції (січень 1945).

Хоча цей договір укладався без участі представників населення українських територій, але з нього випливає[джерело?], що уряд СРСР фактично визнав, що плебісцит 1939 у Західній Україні (так звані «Народні Збори Західної України») і рішення за його наслідками були фікцією. А це означає, що українці Західної України до 5 лютого 1946 (навіть ті, яким видали радянські паспорти) громадянами СРСР не були і ніяких зобов'язань перед урядом СРСР не мали, отже мали право збройною силою чинити опір насильствам окупаційної радянської влади як негромадяни СРСР.

У результаті договору СРСР перейшла територія сучасних областей: Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Волинська, Рівненська, а Польщі — українські етнічні території Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]