Волинська область

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Волинська область
Coat of Arms of Volyn Oblast.svg Flag of Volyn Oblast.svg
Герб Волинської області Прапор Волинської області
Розташування
Основні дані
Прізвисько:
Країна: Україна Україна
Утворена: 27 листопада 1939 року
Код КАТОТТГ: UA07000000000024379
Населення: 1 038 457
Площа: 20143 км²
Густота населення: 50,99 осіб/км²
Телефонні коди: +380-33
Обласний центр: Луцьк
Райони: 4
Громади:
Міста:

обласного значення
районного значення


4
7
Смт: 22
Села: 1054
Селищні ради: 22
Сільські ради: 379
Номери автомобілів: Non-EU-section-with-UA.svg AC, KC
Інтернет-домени: lt.ua, lutsk.ua, volyn.net, lutsk.net, volyn.ua
Мапа області
Обласна влада
Рада: Волинська обласна рада
Голова ради: Недопад Григорій Вікторович
Голова ОДА: Погуляйко Юрій Михайлович[1]
Вебсторінка: Волинська ОДА
Волинська облрада
Адреса: 43027 м. Луцьк, Київський майдан, 9
Мапа
Волинська область у Вікісховищі

Воли́нська о́бласть — область на північному заході України в межах Поліської низовини (понад 3/4 території) та Волинської височини. Межує на заході з Люблінським воєводством Республіки Польща, на півночі — з Брестською областю Республіки Білорусь, на сході — з Рівненською, на півдні — з Львівською областями України. Всього в межах області пролягає 395 кілометрів державного кордону.

До складу Волинської області входить 4 райони: Луцький, Володимир-Волинський, Камінь-Каширський і Ковельський райони.

На кордоні розташовано 9 пунктів переходу: Устилуг, Ягодин, Ізов, Доманове, Дольськ, Піща, Пулемець, Римачі, Заболоття.


Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Волинь

В Іпатіївському літописі під 981 роком зазначається, що земля дулібів-волинян входить в Київську Русь. Князь Володимир Великий заклав місто неподалік від давнього городища Волинь й назвав його Володимиром. У «Повісті минулих літ» згадується, що в 988 році князь Володимир Святославович віддав це місто своєму синові Всеволоду в удільне володіння. Відомо, також, що в 1506 р. маршалком Волинської землі був Федор (Федько) Янушкевич, а з 1507 р. Острозький Костянтин Іванович.

Землі Волині як територіально-політичне утворення з 1566 року називались Волинське воєводство Великого князівства Литовського до 1569 року та Волинське воєводство Корони Королівства Польського в Речі Посполитій до 1792 року.

У 1704 році через Волинь проходив із своїм військом гетьман Іван Мазепа. А у 1768 році цей край захопила стихія гайдамацького повстання, названого Коліївщиною.

Протягом 17921795 років землі Волині називалися Засла́вська губе́рнія (рос. Изяславская губерния). Адміністративним центром губернії було місто Заслав (17921795), яке зараз знаходиться в Хмельницькій області.

Після другого поділу Речі Посполитої в 1793 році, східна частина Волині відійшла до Російської імперії і стала називатися Заславським намісництвом з центром в Заславі. Після третього поділу Польщі в 1795 році до Росії було приєднано і західну частину Волині: повіти Володимир-Волинський, Ковельський, більшу частину Луцького, Кременецького та Дубенського. І нове адміністративне утворення отримало назву Волинське намісництво.

З 1797 року центром стало місто Житомир. У 1802 році Житомир був викуплений казною у графа Ільїнського, і в 1804 році призначений губернським містом, вважаючи «что в нем помещаются уже губернския присутственныя места, имеются постройки, сделанныя частными людьми и хозяйственныя заведения губернских чиновников». А Волинське намісництво було перейменоване на Волинську губернію.[2] І у тому ж таки 1804 році до складу вже Волинської губернії увійшов Старокостянтинівський повіт, який у 17951804 роках входив до складу Подільського намісництва.[3].

Так Волинська губернія як (рос. Волынская губерния) — адміністративно-територіальна одиниця Російської імперії з 1804 року проіснувала по 1917 рік.

У роки першої світової війни через Волинь декілька разів проходила лінія фронту між російськими, з одного боку, і австро-німецькими військами, з другого. В червні 1916 року російські війська під командуванням генерала Брусилова прорвали фронт, зайняли Луцьк і відтіснили австро-німецькі війська на лінію річки Стохід. Більше року протримався фронт на цій лінії, внаслідок цього було знищено багато довколишніх населених пунктів.

Революційна віхола на початку 1917 року в Росії, повалення самодержавства сприяли утворенню в Україні Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським. З утворенням УНР відновлювалась українська державність. Після захоплення влади в Росії більшовикам розпочався їх наступ на Україну. На Волині радянську владу проголошувала 126 дивізія під командуванням прапорщика О. Дмитрієва, в якій переважний вплив справляли більшовики. У 1918 році Волинь була окупована німецькими військами, у грудні 1918 року в Луцьку й інших містах знаходилися військові сили Директорії. З травня 1919 року Волинь окупують поляки, яких у липні 1920 року відтіснили червоноармійці.

У вересні 1920 року за Ризьким договором 1921 року край опиняється в межах Республіки Польща. Утворюється Волинське воєводство з центром у Луцьку, яке охоплювало територію сучасної Волинської, Рівненської та північ Тернопільської області.

Внаслідок пакту Молотова-Ріббентропа було поділено сфери впливу. 1 вересня 1939 року гітлерівці розпочали окупацію Польщі. 18 вересня цього ж року в Луцьк вступили частини Червоної армії, відтак встановлено радянську владу. 27 листопада 1939 року утворюється Волинська область з п'яти повітів Волинського воєводства (Горохівський, Ковельський, Любомльський, Луцький і Володимирський) і одного (Каширський) — Поліського[4].

22 червня 1941 року Волинь однією з перших зазнала нападу гітлерівської Німеччини. Імена прикордонників українця Івана Пархоменка, білоруса Петра Старовойтова, росіянина Василя Петрова, які загинули в перші дні війни, відбиваючи шалені атаки ворога, згодом були увічненні в назвах волинських сіл. Під сильним натиском переважних сил нацистів відступили частини розміщеної на Волині 5-ї армії. 8 липня 1941 року область повністю окупували гітлерівці. Принагідно скажемо, що вже в перші дні війни енкаведисти розстріляли в'язнів Луцької, Ковельської тюрми, зокрема тих, кого затримали лише за дрібні побутові порушення. 14 жовтня 1942 року територія Волині стала центром формування УПА - Українська повстанська армія — військово-політичне формування, що діяло в Україні аж до 1956 року, як бандерівське озброєне крило Організація українських націоналістів. У квітні 1943 року на території Волині відбулась унікальна подія - була проголошена Колківська республіка — повстанська республіка площею приблизно у 2,5 тисячі квадратних кілометрів, на визволеній загонами УПА від нацистів території.


Історичний референдум народу 1 грудня 1991 року абсолютною більшістю — 92 відсотками голосів підтвердив їхнє прагнення до волі та свободи. Нині Волинь — складова частина незалежної України.

Назва[ред. | ред. код]

Назва «Волинь» як означення території вперше з'явилася у літописі 1077 року. Деякі історики вважають, що назва походить від міста «Велинь» або «Волинь» (яке зараз ймовірно находится в Польщі) , про яке згадують давні літописи. Від назви міста походить і назва краю та племені, що його населяло.

Адміністративно-територіальний устрій[ред. | ред. код]

Область складається з 54 громад (11 міських, 18 селищних та 25 сільських) і 4 районів (Володимир-Волинський площею 2558,2 км² та населенням 174,7 тисяч осіб; Камінь-Каширський площею 4693,4 км² та населенням 132,4 тисяч осіб; Луцький площею 5247,8 км² та населенням 457,3 тисяч осіб; Ковельський площею 7647,9 км² та населенням 271 тисяч осіб).

Назва Категорія Адмін. центр Район Область
Луцька міська місто Луцьк Луцький Волинська
Володимир-Волинська міська місто Володимир-Волинський Володимир-Волинський Волинська
Ковельська міська місто Ковель Ковельський Волинська
Нововолинська міська місто Нововолинськ Володимир-Волинський Волинська
Устилузька міська місто Устилуг Володимир-Волинський Волинська
Зимнівська сільська село Зимне Володимир-Волинський Волинська
Оваднівська сільська село Овадне Володимир-Волинський Волинська
Берестечківська міська місто Берестечко Луцький Волинська
Горохівська міська місто Горохів Луцький Волинська
Мар'янівська селищна смт Мар'янівка Луцький Волинська
Іваничівська селищна смт Іваничі Володимир-Волинський Волинська
Литовезька сільська село Литовеж Володимир-Волинський Волинська
Павлівська сільська село Павлівка Володимир-Волинський Волинська
Поромівська сільська село Поромів Володимир-Волинський Волинська
Камінь-Каширська міська місто Камінь-Каширський Камінь-Каширський Волинська
Сошичненська сільська село Сошичне Камінь-Каширський Волинська
Ківерцівська міська місто Ківерці Луцький Волинська
Олицька селищна смт Олика Луцький Волинська
Цуманська селищна смт Цумань Луцький Волинська
Голобська селищна смт Голоби Ковельський Волинська
Люблинецька селищна смт Люблинець Ковельський Волинська
Велицька сільська село Велицьк Ковельський Волинська
Дубівська сільська село Дубове Ковельський Волинська
Колодяжненська сільська село Колодяжне Ковельський Волинська
Поворська сільська село Поворськ Ковельський Волинська
Локачинська селищна смт Локачі Володимир-Волинський Волинська
Затурцівська сільська село Затурці Володимир-Волинський Волинська
Торчинська селищна смт Торчин Луцький Волинська
Боратинська сільська село Боратин Луцький Волинська
Городищенська сільська село Городище Луцький Волинська
Підгайцівська сільська село Підгайці Луцький Волинська
Любешівська селищна смт Любешів Камінь-Каширський Волинська
Любомльська міська місто Любомль Ковельський Волинська
Головненська селищна смт Головне Ковельський Волинська
Вишнівська сільська село Вишнів Ковельський Волинська
Рівненська сільська село Рівне Ковельський Волинська
Колківська селищна смт Колки Луцький Волинська
Маневицька селищна смт Маневичі Камінь-Каширський Волинська
Прилісненська сільська село Прилісне Камінь-Каширський Волинська
Заболоттівська селищна смт Заболоття Ковельський Волинська
Ратнівська селищна смт Ратне Ковельський Волинська
Велимченська сільська село Велимче Ковельський Волинська
Забродівська сільська село Заброди Ковельський Волинська
Самарівська сільська село Самари Ковельський Волинська
Рожищенська міська місто Рожище Луцький Волинська
Доросинівська сільська село Доросині Луцький Волинська
Копачівська сільська село Копачівка Луцький Волинська
Старовижівська селищна смт Стара Вижівка Ковельський Волинська
Дубечненська сільська село Дубечне Ковельський Волинська
Сереховичівська сільська село Сереховичі Ковельський Волинська
Смідинська сільська село Смідин Ковельський Волинська
Луківська селищна смт Луків Ковельський Волинська
Турійська селищна смт Турійськ Ковельський Волинська
Шацька селищна смт Шацьк Ковельський Волинська

Сусідні області[ред. | ред. код]

Географія[ред. | ред. код]

Площа[ред. | ред. код]

Площа області 20143 км², що становить 3,3 % території України та 19 місце серед областей України. З півночі на південь вона розкинулася на 185 км, а зі сходу на захід — на 155 км.[5]

Гідрографія[ред. | ред. код]

Багатство Волині — озера (понад 220), найбільші з яких — Світязь, Пулемецьке, Турське, Лука.

На Волині протікає 130 річок загальною протяжністю понад 3 000 км. Найбільші:

Див. також[ред. | ред. код]

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат помірно континентальний. Середня температура січня −4 °C, липня +17 °C. Рекордні температури повітря: найвища +38,0 °C (Володимир-Волинський, 11 серпня 1946 р.), найнижча −38,9 °C (Володимир-Волинський, 11 лютого 1929 р.).[6]

У середньому за рік випадає 570—620 мм опадів.

Демографія[ред. | ред. код]

Населення області 1 млн 64 тис. ос., що становить 2,2 % від населення України. у тому числі:

 • міське населення 50,4 %
 • сільське 49,6 %

Національний склад населення Волинської області станом на 2001 рік[7]

Національність Кількість осіб %
1 Українці 1 024 955 96,95 %
2 Росіяни 25 132 2,38 %
3 Білоруси 3 217 0,30 %
4 Поляки 788 0,07 %
5 Вірмени 322 0,03 %
6 Молдовани 303 0,03 %
7 Грузини 279 0,03 %
8 Німці 235 0,02 %
9 Татари 232 0,02 %
10 Євреї 213 0,02 %
11 Інші 1 538 0,15 %
Разом 1 057 214 100,00 %

Найбільші населені пункти[ред. | ред. код]

Міські населені пункти з кількістю жителів понад 4,5 тисячі
за даними Держкомстату[8][9]
Луцьк 216 505 Горохів 9134
Ковель 69 089 Іваничі 6551
Нововолинськ 52 188 Цумань 6548
Володимир-Волинський 38 901 Любешів 5762
Ківерці 14 195 Турійськ 5676
Рожище 12 953 Шацьк 5320
Камінь-Каширський 12 289 Стара Вижівка 5248
Маневичі 11 925 Благодатне 4714
Любомль 10 466 Колки 4700
Ратне 10055 Люблинець 4534

Економіка[ред. | ред. код]

Географічна структура експорту Волинської області[10]
Товарна структура експорту Волинської області[11]

Провідною галуззю економіки Волинської області є промисловий та аграрний сектори, які забезпечують більше половини її сукупного продукту. Сільське господарство спеціалізується на тваринництві м'ясо-молочного напрямку, а також на виробництві зерна, цукрових буряків, овочів, картоплі. На селі сформовано нові економічні відносини, що базуються на приватній власності на майно і землю. На недержавній основі зараз виробляється майже вся сільськогосподарська продукція.

Виробництвом промислової продукції займаються понад 200 підприємств. Провідні галузі — харчова, машинобудування, паливна, хімічна та промисловість будівельних матеріалів.

На підприємствах області виробляються автомобілі, автобуси, прилади контролю, підшипники, водолічильники, торговельне обладнання для рітейлу, машини для тваринництва і кормовиробництва, вироби із пластмас, тканини, лінолеум, руберойд, цегла будівельна, меблі, кондитерські, макаронні, ковбасні та горілчані вироби, консерви брикети та інше.

У приватному секторі області працює 3,7 тисяч малих підприємств та 28,3 тисяч фізичних осіб-підприємців. Тут зайнята десята частина працездатного населення області. Малими підприємствами виробляється 9,2 відсотка продукції, забезпечується п'ята частина надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Економічна структура області має такий вигляд (у відсотках від валового продукту):

Мінерально-сировинна база області представлена такими корисними копалинами, як кам'яне вугілля, природний газ, фосфорити, мідь, камінь будівельний, крейда будівельна, сапропель, гелій. Крім того, добуваються торф, цегельно-черепична сировина, пісок будівельний та скляний, цементна сировина.

Найбільшу частку в переліку виробів, реалізованих за кордоном, займають мінеральне паливо, машини й устаткування, нафта та продукти її переробки, казеїн, продукція тваринництва.

У структурі імпорту провідне місце належить паливно-мастильним матеріалам, пластмасам і каучуку, транспортним засобам, машинам, устаткуванню та електротехнічному обладнанню.

Злочинність[ред. | ред. код]

Рівень злочинності за 2012 рік на 10 тис. населення складає 60,8 злочинів, з них 23,7 тяжких та особливо тяжких.[12]

Іноземні інвестиції[ред. | ред. код]

За даними Волинської обласної державної адміністрації, станом на 1 липня 2012 року, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) внесених в економіку області за весь період інвестування становить 339,4 млн дол. США, або 328 дол. США на одного жителя області. ПІІ надійшли на 249 підприємств області. Майже 73 % інвестованого капіталу зосереджено на промислових підприємствах. 41,6 % всіх ПІІ зосереджено на підприємствах міста Луцька.

Інвестиції надійшли із 36 держав світу. Основними країнами-інвесторами є: Кіпр, Віргінські Острови (Британські), Швеція, Польща, Словаччина, Австрія та Швейцарія.

Найбільше іноземних капіталовкладень (62,5 % загального обсягу прямих інвестицій) залучено у виробничий сектор: оброблення деревини та виробництво виробів з неї (ТзОВ «Кроноспан», Кіпр), машинобудування (ТзОВ «Кромберг енд Шуберт Україна», Німеччина, Австрія) ТзОВ «СКФ» (Швеція), ПАТ "ДП "Луцький автоскладальний завод № 1 АК «Богдан Моторс» (Велика Британія), виробництво харчових продуктів (ВАТ"Волиньхолдінг" (Швейцарія), виробництво меблів («Гербор-Холдінг», «Модерн-Експо», «БРВ-Україна» — Республіка Польща), хімічне виробництво, виготовлення гумових та пластмасових виробів (ТОВ «Теріхем», Словаччина). Німецький інвестор збудує 22 вітроелектростанції (вітряки)[13]

На території Волинської області функціонує регіональний центр з інвестицій та розвитку одним з завдань якого є супровід інвестора за принципом «єдиного вікна».

Туризм[ред. | ред. код]

В області на державний облік узято 495 пам'яток архітектури та містобудування (з них — 200 національного значення), 149 пам'яток археології (з них — 16 національного значення), 1282 пам'ятки історії (з них — 7 національного значення), 35 пам'яток монументального мистецтва (з них — 1 національного значення). До Списку історичних населених місць включено 20 поселень: Берестечко, Володимир-Волинський, Голоби, Головно, Горохів, Іваничі, Камінь-Каширський, Ковель, Луків, Луцьк, Любешів, Любомль, Олика, Ратне, Рожище, Стара Вижівка, Турійськ, Устилуг, Цумань, Шацьк.[14]

Визначні пам'ятки:

Персоналії[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Указ Президента України від 2 грудня 2019 року № 871/2019 «Про призначення Ю.Погуляйка головою Волинської обласної державної адміністрації»
 2. Памятная книжка Волынской губерніи на 1917 годъ. — Житомір, 1917. (рос. дореф.)
 3. Андреев П. Иллюстрированный путеводитель по юго-западной железной дороге (издание 1897г.)
 4. Указ ПРЕЗИДИУМА ВЕРХОВНОГО СОВЕТА УССР 27.11.1939 «Об образовании Львовськой, Дрогобычской, Волынской, Станиславской, Тарнопольской и Ровенской областей в составе УРСР»
 5. Кравчук П. А. Рекорди Волині 1993. – Любешів, 1994. – 64 с. ISBN 5-7707-2014-1/4., с. 4.
 6. Кравчук П. А. Книга рекордів Волині. — Луцьк : Волинська обласна друкарня ; Любешів : Ерудит, 2005. — 304 с. — ISBN 966-361-079-4.
 7. Всеукраїнський перепис населення 2001 року. Архів оригіналу за 2013-05-12. Процитовано 2011-09-21. (рос.)
 8. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2018 року (PDF)
 9. При зазначенні динаміки народонаселення бралась до уваги зміна за період з січня 2016 по січень 2018 року.
 10. http://www.lutsk.ukrstat.gov.ua/10_7.htm
 11. http://www.lutsk.ukrstat.gov.ua/10_2_127.htm
 12. МВС УКРАЇНИ.
 13. ЕнергоДжерела. №31. 2020
 14. http://www.spadshina.org.ua/index.php?sID=27&itemID=252 Архівовано 1 лютий 2014 у Wayback Machine..
 15. На телеканалі СТБ стартує новий музичний проект «Зоряний ринг». unian.net (російською). 2012-03-02. Процитовано 2021-02-08. 
 16. Третім тренером ювілейного сезону «Голос країни» став MONATIK. telekritika.ua (російською). 2019-12-18. Процитовано 2021-02-05. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Композитори Волині: Довідник / Упоряд.: М. Стефанишин, Л. Максименко; Ред. В. Зубович; Нац. ліга укр. композиторів (НЛУК), Волинський Академічний Дім. — Луцьк: Вид-во «Волинська обл. друкарня», 2000. — 40 с.
 • Література рідного краю. Волинь: Хрестоматія 5–6 кл. / Укл. О. Кондратович, Л. Конкевич, Н. Мевлютова. — Луцьк: Волин. обл. друкарня, 1999. — 100 с.
Білорусь Білорусь
Польща Польща Gray compass rose.svg Рівненська область Рівненська область
Львівська область Львівська область Рівненська область Рівненська область