Район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Райо́н (лат. rayon — «окіл, округ») — землеуправлінська одиниця.

Райони в СРСР[ред.ред. код]

Райони були створені зокрема в УРСР 1923 року, шляхом укрупнення і переділу волостей, землеуправлінських одиниць колишньої Російської імперії.

Тоді, замість давнього поділу на губернії, повіти й волості, запроваджено поділ на округи, райони і сільради (з 1932 на області, райони і сільради). Величина району була середня між величиною повіту й волості. 1923 їх було в УРСР 706 (замість 1989 волостей).

Число і величина району постійно мінялася: 1925 — 666, 1930 — 383, 1938 — 500 (?), 1956 (разом з Західної Україною і Кримом) — 786, 1961 — 604. У зв'язку з короткотривалою реорганізацією адміністративно-територіяльного поділу 1962 їх число зменшено до 251, але згодом знову збільшено до 394 у 1965 і 447 у 1966. Пізніше число районів не зазнало більших змін: 1968 — 475, 1970 — 476.

На райони поділяються також міста з населенням понад 100 000; таких міських районів в УРСР було на 1970 90.

Органом державної влади в районі є районова рада, обирана населенням на 2 pp. Райрада визначає з своїх членів виконавчий комітет, при якому існує адміністративний апарат з відділами й управліннями. Йому підлягають сільські, селищні та міські ради районового підпорядкування. Райвиконком та його апарат підпорядковані, з одного боку, раді, а з другого — вищим адміністративним органам. Розпорядження цих останніх є для районових органів обов'язковими. Райвиконком є не тільки виконавчим, але й розпорядчим органом з компетенціями у всіх справах, у яких компетентна рада. Тому значення та функції ради мінімальні: вона перетворилася на допоміжний орган адміністративного апарату. Виконком повинен скликати не менше шістьох разів на рік сесії ради та інформувати її про справи Р. Однак, він цих термінів часто не дотримує. Сесії тривають дуже коротко й тому не можуть глибше обмірковувати справи. Більше значення мають постійні комісії, що офіц. вважаються допоміжними органами виконкому, у працях комісій можуть брати участь також і не-депутати. Обсяг оправ Р. вузький: місц., підпорядкованої P., промисловості майже нема. Адміністративний апарат керує головним чином сіль. господарством, кооперацією та суспільно-культ. справами (див. також Ради депутатів трудящих).

Справжнім органом місц. влади в Р. за радянських часів був райком КПУ, що керував радою та її адміністративним апаратом безпосередньо і через партійні групи. Він був підпорядкований обл. комітетові партії (див. Область).

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.