Район у місті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
України
Категорія КатегоріяІнші країни

Район у місті — окрема адміністративно-територіальна одиниця в Україні[1], здебільшого у містах обласного значення.


Неврегульованість[ред. | ред. код]

Стаття 133 Конституції України вказує на райони в містах як на елемент адміністративно-територіального устрою держави (окрему адміністративно-територіальну одиницю в Україні). Водночас в статті 140 Конституції України зазначено, що

«питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад».

Міським радам у містах з районним поділом вирішувати питання щодо: матеріально-фінансового та організаційного забезпечення здійснення місцевого самоврядування в районах міста; утворення чи неутворення в місті районних рад та в разі їх утворення визначення обсягу і меж повноважень районних рад; адміністративно-територіального устрою — та інші питання в межах і порядку, визначених Конституцією України, базовим Законом та іншими законами України[2].

Територіальні громади міста або міська рада можуть утворювати або не утворювати органи місцевого самоврядування районів у місті (районних рад у місті).

Межі таких повноважень міських рад, зокрема щодо утворення і ліквідації районів у місті (на відміну від районів як регіонально-географічних утворень), базовим Законом та іншими законами України чітко не визначені і не віднесені до компетенції інших органів[2].

Райони у місті Києві[ред. | ред. код]

Статус міста Києва визначається Законом України «Про столицю України — місто-герой Київ», яким питання організації управління районами в місті віднесено до компетенції Київської міської ради, а також надано додаткові повноваження, зумовлені спеціальним статусом міста Києва як столиці України[2].

Рішенням Київської міської ради від 30 січня 2001 року N 162/1139 «Про адміністративно-територіальний устрій міста Києва», яким у місті Києві замість 14 районів було утворено 10 нових районів з визначенням їх меж.

Райони в містах України[ред. | ред. код]

Станом на 2020 рік в Україні існує 108 районів у містах і 24 міста з районним поділом:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Конституція України. Стаття 133
  2. а б в Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням народних депутатів України щодо офіційного тлумачення термінів «район» та «район у місті», які застосовуються в пункті 29 частини першої статті 85, частині п'ятій статті 140 Конституції України, і поняття «організація управління районами в містах», яке вживається в частині п'ятій статті 140 Конституції України та в частині першій статті 11 Закону України «Про столицю України — місто-герой Київ», а також щодо офіційного тлумачення положень пункту 13 частини першої статті 92 Конституції України, пункту 41 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стосовно повноваження міських рад самостійно вирішувати питання утворення і ліквідації районів у місті (справа про адміністративно-територіальний устрій) м. Київ, 13 липня 2001 року N 11-рп/2001. Справа N 1-39/2001

Посилання[ред. | ред. код]