Рацлавицька панорама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рацлавицька панорама (пол. Panorama Racławicka) - зображує битву під Рацлавицями від 5 червня 1794 періоду повстання Костюшка. Одна з найбільших панорам і одна з небагатьох, що була збережена і не порізана на фрагменти заради повернення коштів.

Павільйон панорами Рацлавицької битви.
Львів. Після 1894
Фрагмент панорами. Захоплення гармат

Історія[ред.ред. код]

Намальована художниками Яном Стиком[1] і Войцехом Коссаком[2]. Ідея створення панорами належала художникові Янові Стиці, який намалював приблизно 30% полотна, решту виконав Войцех Коссак. Розміри панорами становлять 150 м на 15 м. Для панорами привезли з Бельгії десять рулонів полотна для вітрил розміром 10 м на 15 м. Їх зшили разом на спеціальному металевому каркасі, виготовленому фірмою Gridl з Відня. На ґрунтування полотна використали 750 кг фарби.

Підготовча робота над панорамою тривала у 1892 і 1893 рр., її офіційно замовила міська рада Львова. Панораму завершили 1894 за допомоги Тадеуша Попеля[3], Людвика Боллера[4], Теодора Аксентовича, Зигмунта Розвадовського, Володимира Тетмаєра[5], Михайла Сошанського[6], Вінцента Водзиновського[7]. Була презентована на Зага́льній крайовій ви́ставці у Льво́ві у спеціально збудованому павільйоні з внутрішнім діаметром 38 м за проектом архітектора Людвіка Балдвін-Рамулта. Її оглянув 8 вересня 1894 імператор Франц Йосиф I. Демонструвалась у Будапешті 1896. Була вивезена до ПНР у 1946. З 14 червня 1985 експонується у спеціально збудованому приміщенні Вроцлава.

Войцех Коссак малює Рацлавицьку панораму

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]