Рацлавицька панорама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Павільйон панорами Рацлавицької битви.
Львів. Після 1894
Фрагмент панорами. Захоплення гармат

Рацлавицька панорама (пол. Panorama Racławicka) — панорама, що зображує битву під Рацлавицями від 5 червня 1794 періоду повстання Костюшка. Одна з найбільших панорам і одна з небагатьох, що була збережена і не порізана на фрагменти заради повернення коштів.

Історія[ред. | ред. код]

Намальована художниками Яном Стикою і Войцехом Коссаком. Ідея створення панорами належала художникові Янові Стиці, який намалював близько 30 % полотна, решту виконав Войцех Коссак. Розміри панорами становлять 150×15 м. Для панорами привезли з Бельгії десять рулонів вітрильного полотна розміром 10×15 м. Їх зшили разом на спеціальному металевому каркасі, виготовленому фірмою Gridl з Відня. На ґрунтування полотна використали 750 кг фарби.

Підготовча робота над панорамою тривала у 1892 і 1893 роках, її офіційно замовила міська рада Львова. Панораму завершили 1894 року за допомоги Тадеуша Попеля[pl], Людвика Боллера[pl], Теодора Аксентовича, Зигмунта Розвадовського, Володимира Тетмаєра[pl], Михайла Сошанського, Вінцента Водзиновського[pl]. Була презентована на Зага́льній крайовій ви́ставці у Льво́ві у спеціально збудованому павільйоні з внутрішнім діаметром 38 м за проектом архітектора Людвіка Балдвін-Рамулта. Її оглянув 8 вересня 1894 імператор Франц Йосиф I. Демонструвалась у Будапешті 1896. Була вивезена до ПНР у 1946 році. З 14 червня 1985 року експонується у спеціально збудованому приміщенні на території філії Національного музею Польщі у Вроцлаві.

Войцех Коссак малює Рацлавицьку панораму

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]