Реактивний літак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Boeing 747SP Королівських авіаліній Бахрейну

Реактивний літак — літак, що приводиться в рух повітряно-реактивним двигуном (турбореактивним двигуном, прямоточним повітряно-реактивним двигуном, пульсуючим повітряно-реактивним двигуном, рідинним реактивним двигуном тощо). Реактивні літаки складають основу сучасної військової та цивільної авіації.

Історія[ред. | ред. код]

Гайнкель He 178, перший реактивний літак.
Caproni Campini N1 у польоті.

Першим у світі повнорозмірним літаком з реактивним (ракетним) двигуном вважається планер «Енте», побудований у Німеччині фірмою «Рон-Росен Гезельшафт» та оснащений двома ракетними двигунами уповільненого згоряння Сандера. Перший політ на цьому літаку відбувся 11 червня 1928 року в районі гори Вассеркуппе: пілот Фрідріх Штамер(?) за 1 хвилину пролетів відстань понад 1,2 кілометра. Планер був збудований за участі Фрітца фон Опеля (онука засновника фірми Опель). В другому своєму польоті планер обгорів і розбився.

30 вересня 1929 планер з ракетним двигуном, відомий під назвою Опель-Хатрі «Рак-1» пролетів в районі Франкфурта більше кілометра і розвинув швидкість 160 км/год. Пілотував літак Фрітц фон Опель.

Ракетний двигун, який використовував Опель був продемонстрований в 1928 р. Максом Вальє і отримав підтримку Фріца фон Опеля. В 1929 році професор Герман Оберт побудував в Берліні рідинний реактивний двигун.

На початку 1930-х років роботи зі створення реактивного двигуна для літальних апаратів проводились в СРСР. Радянський інженер Ф. А. Цандер ідею висотного ракетного літака висловив в 1920 році.

Під час Другої Світової війни ворогуючі сторони бились над створенням сучасного озброєння котре здатне повернути хід війни. Створення реактивного літака приписують Третьому Рейху. Саме тут у 1944 — 45 був вперше сконструйований, випробуваний і застосований винищувач Messerschmitt-262 A Sturmvogel. Його технічні показники на багато перевищували все, що було створено у світі до цього. Літак розвивав швидкість 1000 км\год і був недосяжний для винищувачів союзників. Проте мала кількість випущених літаків плюс часті неполадки з реактивним двигуном не дозволили вплинути на хід військових дій.

В 2012 році в США провели випробування безпілотного гіперзвукового реактивного літака Waverider. Його швидкість перевищує 7000 км/год. (в 6 разів перевищує швидкість звуку в повітрі). Літак побудований корпорацією «Боїнг», має невеликі крила і схожий на ракету, оснащений гіперзвуковим повітряно-реактивним двигуном[1].

Посилання[ред. | ред. код]

  1. У США випробували безпілотний гіперзвуковий реактивний літак. Архів оригіналу за 28 лютого 2014. Процитовано 3 грудня 2012.