Планер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сучасний планер
Отто Лілієнталь та його планер. 1894
Планер «Гамількар» в ході проведення повітряно-десантної операції «Маркет-Гарден», 1944
Трейлер для перевезення планера

Пла́нер (фр. planeur, від лат. planum — площина) — безмоторний літальний апарат, важчий за повітря.

Планер не має власної механічної тяги. Створення необхідної підйомної сили досягається приданням планеру швидкості при зльоті; це досягається буксируванням його літаком (автомобілем, мотоциклом) або гумовим шнуром (амортизатором), якій розтягується вручну планеристами. Відчепившись від буксира, планер, що злетів, може тільки планувати, тобто знижуватися по похилій траєкторії. Використовуючи висхідні потоки повітря, планер може літати горизонтально, парити і навіть набирати висоту. Такий тип польоту має загальну назву планерування або ширяння. Планери широко застосовуються в авіаційному спорті (планеризмі).

У військовій справі вони використовувались для викидання повітряних десантів, перекидання спорядження і бойової техніки.

Історія[ред. | ред. код]

Еммануїл Сведенборг (1688-1772) зробив ескізи планера приблизно в 1714 році. У 1853 році сер Джордж Кейлі сконструював перший сучасний планер, який підняв людину в повітря.

На рубежі XIX-XX століть найвідомішим творцем планерів був Отто Лілієнталь. Виготовивши і випробувавши безліч моделей, він створив вдалу конструкцію балансирного планера з хорошими льотними характеристиками. В 1895 поляк Чеслав Танський розробив декілька моделей планерів, але конструкції виявились невдалими.

Розквіт планерів припав на 1920-1930-ті роки, коли почався справжній бум планерних шкіл.

Досягнення[ред. | ред. код]

В даний час планарний спорт є загальновизнаним і масовим захопленням в розвинених країнах. Сучасні планери, завдяки досягненням аеродинаміки і матеріалознавства, здатні пролетіти 60 км по прямій з висоти 1 км в спокійному повітрі. Досвідчені планеристи, використовуючи висхідні потоки, здатні долати сотні кілометрів. Існують також планери для вищого пілотажу.

За правилами Міжнародної авіаційної федерації рекорди з планерного спорту реєструються, якщо вони встановлені протягом одного світлового дня. Максимальна дистанція, пройдена на планері — 3009 км. Клаус Ольман з Німеччини здійснив цей політ 21 січня 2003 року.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]