Планер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Сучасний планер
Планер «Гамількар» в ході проведення повітряно-десантної операції «Маркет-Гарден», 1944

Пла́нер (фр. planeur, від лат. planum — площина) — безмоторний літальний апарат, важчий за повітря.

Планер не має власної механічної тяги. Створення необхідної підйомної сили досягається приданням планеру швидкості при зльоті; це досягається буксируванням його літаком (автомобілем, мотоциклом) або гумовим шнуром (амортизатором), якій розтягується вручну планеристами. Відчепившись від буксира, планер, що злетів, може тільки планувати, тобто знижуватися по похилій траєкторії. Використовуючи висхідні потоки повітря, планер може літати горизонтально, парити і навіть набирати висоту. Такий тип польоту має загальну назву планерування або ширяння. Планери широко застосовуються в авіаційному спорті.

У військовій справі вони використовувались для викидання повітряних десантів, перекидання спорядження і бойової техніки.

Вперше сконструйований у 1853 Дж. Кейлі. На рубежі XIX—XX століть найвідомішим творцем планерів був Отто Лілієнталь. Виготовивши і випробувавши безліч моделей, він створив вдалу конструкцію балансирного планера з хорошими льотними характеристиками.

Розквіт планерів припав на 1920-1930-ті роки, коли почався справжній бум планерних шкіл. Багато пілотів Другої світової війни здійснили свої перші польоти в цих школах. Доступність і відносна дешевизна сприяли значному поширенню планерного спорту після закінчення війни.

Див. також[ред.ред. код]

Зовнішні джерела[ред.ред. код]